Beta Balığı Ölmeden Önce Ne Yapar?

Beta balıkları ölmeye yakın uzun süre hareketsiz şekilde su da durabilirler. Bu hareketsizlik aynı zamanda hızlı solumalar ve renk solmarıyla da birleşir. Hareketsizlik genelde soğuk sularda ve hastalıklardan kaynaklanır. Zaten beta balığı ölmeden önce ne yapar diye arama yapan birisi bunları farketmiştir ve bir çözüm arama yoluna girmiştir.. İşte beta balığının ölümünden önce görülebilecek olası belirtiler:

Beta balığı ölmeden önce hareketsizlik işaretleri verir

Beta balığı normalden daha az hareket eder veya hareketsiz kalır. Yüzgeçlerini kapatıp hareketsiz bir şekilde durur. Ayrıca balığın iştahı tamamen kapanır ve yem yemeyi reddeder. Bu aşamada suya boşuna yem atmanıza gerek yok. Artemia vermeniz daha doğru olur tabii onu da yerse…

Beta balığı ölmeden hemen önce Solunum güçlüğü ve renk solması görülür

Balık solunum zorluğu çeker, hızlı veya zor nefes almaya çalışır. Solungaçları hızla açılıp kapanır veya solungaç hareketleri düzensizlik görürsünüz. Solunum da çok belli hızlı ve düzensiz hareketler zaten beta balığı ölmeden önce ne yapar gibi soruyu meydana çıkarır. Ayrı ölmeden önce renkleri görünür şekilde solar. Canlı ve parlak renkler yerine soluk veya solgun bir görünüm ortaya çıkar.

Yüzgeç düşmesi ve Vücut şeklinde değişiklikler görülür

Balığın yüzgeçleri yıpranmış bir görünüme bürünür. Yüzgeçlerde zedelenme veya yırtılma belirtileri görürüz. Balığın vücut şeklinde de anormal değişiklikler görebilirsiniz. Şişkinlik, şişkin gözler veya anormal şişkinlikleri farkedersiniz. Ayrıca çok bariz şekilde balık fanusun tabanına yatar ve sık sık hava almak için yüzeye çıkmaya çalışır.

Beta Balığı Hastalıkları Hakkında Bilgiler >>

İşte bu belirtiler beta balığının ölümünün yaklaştığını gösterir. Balığınızda bu belirtileri fark ederseniz, hemen bir veteriner hekim veya balık uzmanına danışın. Bilmeden müdahelede bulunmanız belki de düzelecek bir balığı kaybetmenize neden olur.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>