Beta Balığı Renk Değişimi Neden Olur ?

Beta balıklarında renk değişimi solukluk olarakta ortaya çıkar. Bu solma olarak görülen renk değişimi genelde soğuk sudan kaynaklanır. Stres ve hastalıklarda renk değişimlerine neden olurken aynı zaman marble geni gibi genetik faktörlerde renk değişimlerine neden olmaktadır. O zaman şimdi beta balığı renk değişimi neden olur sorusunun detaylarına bakalım.

Stres, beta balığı için bir renk değişimi faktörüdür

Beta balıkları stres altında olduklarında renklerinde değişiklikler gösterir. Yeni bir ortama taşınma, agresif balıklarla bir arada tutulma, kalitesiz su koşulları, yetersiz beslenme gibi stres faktörleri beta balıklarında renk değişimlerini ortaya çıkarır balığın renklerinin solmasına neden olur.

Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>

Marble geni de beta balığı renk değişimine neden olur

Beta balıklarının renkleri genetik olarak belirlenmektedir. Özellikle renk değişimlerine marble adında bir gen neden olur. Farklı renk varyasyonları ve desenler, balığın genetik yapısına bağlı olarak ortaya çıkar. Özellikle selektif yetiştirme ve çaprazlama ile elde edilen özel renkli beta balıklarında renk değişiklikleri daha belirgindir.

Yetersiz beslenme de renk değişimine sebep olabilmektedir

Beta balıklarının beslenmesi renklerini etkiler. Beta balıklarının gerekli miktarda karotenoid içeren yemlerle beslenmeleri sayesinde renkleri daha canlı ve parlak olur. Karotenoidler, beta balığının renk pigmentasyonunu etkiler. Eğer yediklerinde bu besinler olmazsa zamanla renklerinde değişimler olduğunu görebiliriz.

Genel akvaryum şartlarının beta balığı renk değişimine etkisi

Su kalitesi, su sıcaklığı, ışıklandırma gibi çevresel faktörler de beta balığının renklerini etkileyebilmektedir. Optimal su koşullarının sağlanması ve uygun aydınlatma düzenlemesi, balığın renklerinin daha iyi görünmesini sağlar. Bunun için mutlaka ısıtıcı kullanın ve balığınızı kaliteli kuru yemlerle besleyin.

Zaten bu faktörleri topladığımızda beta balığı renk değişimi neden olur sorusunun ortaya çıktığını görüyoruz. Ancak yine her betanın biyolojik durumu bireysel olduğunu unutmayın. Bu nedenle bazen bazı balıklarınız dış faktörlere karşı hassas olur. Balığınızda beklenmedik veya anormal bir renk değişimi fark ettiğinizde bunun stres ve hastalık gibi nedenlerden kaynaklı olduğunu bilip tedaviye geçmeniz gerekir. Bu durumda, veteriner hekim veya balık uzmanından yardım alabilirsiniz.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>