Beta Balığı Su Değişimi Nasıl Yapılır

Beta balığı su değişimi öncelikle temel kural aynı ısıdaki dinlenmiş suyla yapılır. Eğer tek bir beta balığı besliyorsanız mutlaka içme suyuyla besleyin. Bunu her defasında öneriyorum.

Su değişimini neyle yapabilirim ?

Bunun için hortum kullanabilirsiniz. Kullanacağınız hortum ince hortum olsun. Ucuna eğer takabilirseniz sert bir boru takın. Bu boru sayesinde daha kontrollü bir dip çekimi yaparsınız. Veya bir dip çekimi aparatı alabilirsiniz.

Beta balığı suyunu ne kadar değiştireyim ?

Bu oran değişiklik yaptığınız gün süresiyle alakalı biraz. Eğer haftada 1 su değişimi yapıyorsanız yarı yarıya değiştirin. Ama 3 günde 1 su değişimi yaparım derseniz o zaman %30 değiştirmeniz yeterli. Bazen abartı su değişimleri de betamızı hasta edebiliyor. Çünkü balık o an ki su şartlarına kendini adapte ederken aniden yapılan su değişimine bu defa olumsuz tepki verebiliyor. Balığınızı tanımaya çalışın onu tanıdıkça isteklerini de anlayacaksınız. Akvaryumda su değişimin önemi ile ilgili bir videom

Su değişiminde yemleme çok önemli

Eğer balığınızın yiyebileceğinden daha fazla yem veriyorsanız ve yenmeyen yemler dipte birikiyorsa bu büyük bir kirliliğe yol açar. Dipte eriyen yem içindeki bütün katkıları suya verir. Bunlar amonyak artışına neden olur. Artan amonyakla zararlı yani balığı hasta edecek yakalayacak bakteriler ürer. Bu da balığın kuyruk kısmasına veya eritmesine neden olur.

Tüm beta balığı yemleri için tıklayın

Beta balığı ne yer nasıl yemler sever ? Tıklayın

Hep aynı şartları sağlamaya çalışın

Benim en çok dikkat ettiğim konudur. Örneğin betada catappa diye bir bitki yaprağı kullanılıyor. Buna benzer bir çok yaprak suya bırakılıyor ve içindeki yararlı enzimlerin balığa geçmesi sağlanıyor. Catappa ile ilgili videom için tıklayın. Burada dikkat edilmesi gereken bu şartları her zaman sağlayabilmek bana göre. Eğer 1 ay catappa verdiniz öbür ay alamadınız. Bu durumda balık sarsılabilir. Veya 1 ay içme suyunda beslediniz 1 ay şebeke suyuna geçtiniz. Bu hamleler hep kuyruk eritir veya bakteriyel hastalıklara neden olur.

Sizlere tavsiyem 1 yöntem seçin ve hep o yöntemi uygulayın. Göreceksiniz balığınız bu şekilde daha mutlu olacak:

Beta balığından su ısısına dikkat edilmeli

Tropik bir canlı olan beta balığı sıcak suları seviyor doğal olarak. Hatta doğadaki beta 30 derecenin üstünde dahi sıcaklıklarda yaşayabiliyor. Mantık olarak ufak su birikintilerinden sıcaklık daha da fazla olur su hacmi az olduğu için. Zaten bu yüzden değil mi labirent organının gelişmesi. Bildiğiniz gibi sıcaklık artarsa oksijen oranı düşer.

ısıtıcı

Biz ev şartlarında beta beslerken sıcaklığa dikkat etmeliyiz. Ufakta olsa bir akvaryumda besliyorsak mutlaka bir ısıtıcı kullanmaya çalışın. Eğer oda sıcaklığı sabitse oda olur. Mesela benim üretim odam da sıcaklık hep 26,5 – 27 derece. Doğalgazla ısıtıyorum ve sürekli yanıyor. Bu sene tavanı da strafor yaptım çok faydasını gördüm. Oda sıcaklığı 26-27’lerde olduğu zaman sularda en aşağı 25 oluyor ve balıklarım gayet mutlu.

Geçen yıl sıcaklıkla ilgili dengesizlik yaşamıştım ve geçen sen hastalıkla çok uğraştım. Sebebi sadece sıcaklık değildi tabii. Bakteri çakışmalarından da çok balık kaybettim.