Beta Balığı Sudan Atlar Mı?

Evet bazen atlar. Özellikle wild beta türleri sudan atlama eğiliminde oluyorlar. Halfmoon betalarda sudan atlama çok olmaz ancak hmpk beta türleri daha atletik oldukları için onlarda sudan atlar mı kaygısı yaşamamak için suyu tamamen yukarı sıfırlamayın. 3-5 cm boşluk bırakın. Hatta en garantisi akvaryumun tam üzerine bir cam kestirin. Kenardan yem atmalık yer kadar boşluk bırakın. Hava alması için bu boşluk yeterlidir. Bu yazımızda beta balığı sudan atlar mı gibi çok sorulan bu sorunuza cevap verdik.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>

Beta Balığı Sudan neden atlar ?

Bu davranış, özellikle bazı türlerde ve özel koşullarda daha yaygın olabilir. Wild beta türleri genellikle sudan atlama eğilimindedirler. Halfmoon beta türleri nadiren sudan atlar, ancak hmpk beta türleri daha atletik oldukları için sudan atlama riski taşıyabilirler.

Beta balıklarının sudan atlamasını engellemenin bir yolu, akvaryumun üzerine bir cam levha ya da bir pleksi parça yerleştirmektir. Ekleyeceğiniz bu parçalar balığın su dışına ulaşmasını engeller ve sudan atlama riskini azaltır. Ayrıca akvaryumun su seviyesini tamamen yukarı sıfırlamak yerine biraz boşluk bırakarak da bu riski azaltabilirsiniz. Eğer sıfır akvaryum yaptırıyorsanız ölçüyü buna göre verebilirsiniz. Mesela 20 cm yükselik yerine 30 cm yükseklik yaptırın ama suyu 20 cm doldurun.

Bu yazıda beta balığı sudan atlar mı aramasına cevaplar verdik. Sudan atlama, beta balıklarının bazı stres faktörleri veya tehlike algıladıklarında yapabilecekleri bir davranıştır. Bu nedenle balığınızın stresini azaltmak ve uygun bir yaşam ortamı sağlamak önemlidir. Yukarıda bahsettiğim gibi eğer wild yabani beta türleri besliyorsanız mutlaka ve mutlaka akvaryumun üzerine kapatın. Wild türlerden imbelis gibileri çok iyi atlayıcılar. Bir bakarsınız balık akvaryumda yok, yazık olur.

Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>