Beta Yavruları Kaç Günde Büyür ? Yavrular ne yer ?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda beta yavruları kaç günde büyür sorusuna yanıt vermeye çalışacağım. Beta balığı bildiğiniz gibi kaplara ayırdığınızda ciddi büyüme oranlarına ulaşıyor. Bende yavru beta balıklarımın büyümelerini daha iyi izlemek ve doğru yöntemi bulmak adına farklı kaplara ayırdım. Bu videoyu 2 bölüm olarak çekeceğim. Özellikle erkek betaları kaplara ayırdıktan sonra hemen kuyruk açmaya başlıyorlar. Bu da onları daha büyük gösteriyor. Ancak balıklar tamamen gövde yapmadan kaplara ayırmanın anlamı yok bence.

Beta yavrularına dip çekimi nasıl yapılır videosu için tıklayın

Yavru büyütme tamamen şartlara bağlı olmakla birlikte balıkların genetik özellikleriyle de alakalı olabilir. Şartlardan bahsedersek, düzenli su değişimleri yapılan yani atıkların düzenli olarak mekanik şekilde atıldığı, yemlemelerden sonra dip çekimlerinin yapıldığı akvaryumlarda yavrular, yapılmayan akvaryumlara göre daha hızlı büyür.

Beta yavruları kaç günde büyür sorusunun herhalde en iyi cevabı aşağıdaki videoda.

Beta yavruları neyle beslenir videosu için tıklayın

Ekran da gördüğünüz tablo da yavrular büyüme hızları ortalama olarak belirlenmiştir.

Aşağıdaki tablo bettasplendens.com sitesinden alınmıştır. Bu tablo ortalama ve genel bir tablodur. Eğer balıklarınız bu tabloya göre daha küçükse ya da büyükse diyetiniz ve yönteminizde ani değişiklikler yapmayın. Her balık genetik özellikleri farklıdır, aynı batında doğan yavrular arasında ciddi farklılıklar olabilir. Yavrudan yetişkin hale gelme süresine ortalama olarak 3 ay diyebilirsiniz.

Yavru beta balığı büyüme süreçleri

Yumurtasından erişkin boyuta gelen kadar fotoğraflandırılmış ve açıklamaları ile kaç haftalık oldukları yanlarına yazılmış harika bir tablo. Eşsiz.

beta yavruları kaç günde büyür
Kaynak : https://bettafish.org/faq/do-betta-fish-grow/

Yavruları büyütürken nelere dikkat etmeliyiz

Bence yapılan büyük yanlışlardan bir tanesi de yavrular bir an önce büyüsün diye aşırı canlı yem yüklemesi yapmak. Daha sindirim sistemi yeni çalışmaya başlamış ufacık bir balığa bu kadar yüklenmek balıkta ileri ki dönemlerde çok ciddi rahatsızlıklar çıkarıyor. Öncelikle yavrular da aşırı bir karın şişliği oluşuyor. Eğer dışkılayamadığı takdir de kabızlık ve buna bağlı olarak iç paraziter rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.

İyi de nasıl yemleme yapacağız o zaman diyenler var mı ?

Yavrular hemen büyümesinde hasta olmadan 2 ay geç büyüsün arkadaşlar sorun değil. O yüzden yavrular bence 2 aylık olmadan canlı yemi çok abartmamak gerekiyor. Günde 1 öğün mutlaka verilmeli ancak 2.öğün için biraz kontrollü gitmek de fayda var. Bazı balıklar ve bazı yemler çok zor sindiriliyor ve balık da ciddi şişkinlik yapıyor. Ard arda olduğu takdir de balıklarınızda kuyruklarda kısılmalar, camlara sürtmeler veya suyun üstüne sanki balon gibi çıkma hareketleri başlayabilir.

Evet arkadaşlar bu sayfa da beta balığı yavruları kaç günde büyür sorusuna elimden geldiğince cevaplar vermeye çalıştım. Başka sorularınız varsa yorumlar kısmına