Beta Balıklarının Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır ?

İlk bakışta beta balıklarında cinsiyetin anlaşılması yüzgeçlerin büyüklüğü ve dişilerdeki üreme tüpünden anlaşılır. Hmpk beta türlerinde cinsiyet anlamak biraz daha zordur. Burada ise direkt karın bölgesindeki üreme tüpüne bakın. İşte sıkça sorular beta balıklarının cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusunun cevapları için yaygın yöntemler:

Beta balıklarının yüzgeçler cinsiyetin anlaşılır kılınmasında önemli

Erkek beta balıklarının yüzgeçleri dişilere göre daha uzun ve daha geniştir. Özellikle erkeklerin anal yüzgeci (alt yüzgeç) dişilere göre daha büyüktür. Ayrıca, erkeklerin üst yüzgeci ve kuyruk daha uzundur. Aşağıda soldaki halfmoon beta erkek, sağdaki halfmoon beta ise dişidir.

Beta Balığı Cinsiyet Ayrımı Taktikleri Burada >>

Renklerde beta balıklarının cinsiyetinin anlaşılmasında etkilidir.

Erkek beta balıkları genellikle daha canlı renklere ve daha belirgin desenlere sahiptir. Dişiler ise biraz daha daha soluk renklere sahiptir. Aşağıdaki balıklara bakarsanız sağdaki balığın daha parlak olduğunu göreceksiniz. Soldaki dişi betanın kırmızısı ise daha soluk renkte.

Karakteristik Davranışlar da beta balıklarının cinsiyetinin anlaşılmasına işarettir.

Erkek beta balıkları başka erkekler gördüğü zaman kabarırlar ve çok hızlı hareketlerle yüzerler. Dişiler ise daha sakin ve daha az saldırgandır. Ancak bazen sert dişilerde erkekler gibi davranırsa bile bu sizi yanıltmasın. Örneğin ayna tutarak cinsiyeti anlayamazsınız. Çünkü dişi betalarda aynaya kabarırlar. Bunlarla birlikte erkek beta balıklar kaplarında yuva yaparlar. Bu da bir cinsiyet belirleme işaretidir.

Bu ipuçlarını genellikle beta balıklarının cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusuna cevap olarak kullanırız. Ancak bazen bazı bireyler arasında cinsiyet belirlemek çok zordur. Kesin bir teşhis yapmak için beta balığının yetişkinliğe ulaşması ve cinsel olgunluğa erişmesi gerekir.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>