Beta Balığı Üretmek – Bölüm – 1

Kanalımda en çok izlenen videolardan olan beta üretim serilerine sizden gelen yoğun talepler sonucunda bir yenisini daha eklemeye karar verdim.

Aslında yaptığım şey her zaman aynı ama olsun ille de istiyorsanız yapacak bir şey yok 🙂

İlk olarak üretim akvaryumunu hazırladım, eşleri seçtim ve şimdi beklemedeyim. 2.bölümü de buraya paylaşacağım ve bu sayfada tüm bölümleri toplayacağım.

Beta üretim serisinin 2.bölümü ile beraberiz. Bu bölümde yavrular çıkıyor artık ve ilk yemlemeyi yapıyoruz.

Tüm beta üretim videolarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Beta üretim de dikkat edeceğimiz önemli noktalar nelerdir ?

Dişi beta ve erkek beta balığı seçimi

Öncelikle erişkin 2 adet dişi erkek beta balığı seçtikten sonra videolar da bahsettiğim şekilde uygun ortamları hazırlamaya çalışın. Alan daraltma dediğim yöntem çoğu zaman süreci kısaltsa da bazı balıklarda bu yöntem çalışmayabilir. Ancak erkek ve dişi betayı daha yakınlaştırmak için birebir bir yöntemdir.

Uygun üretim akvaryumu seçimi

Ben genelde 15-20 litrelik akvaryumları beta üretim de kullanıyorum. Yavrular büyüdükten sonra da en azından 10-15 gün yavruların iyice toparlanmaları için alan olmuş oluyor. Leğen içinde veya kova içinde üretim yapan Tayland’da beta üreticileri de var. Onlar yavrular çıktıktan hemen sonra direkt büyük alana taşıyolar.

Beta yavrularına ne yem verilir

İlk çıkan yavrulara 2-3 gün boyunca bir şey vermenize gerek yok. Bünyelerindeki besin kesesinden bu sürede beslenirler. 3.gün sirke kurdu, mikro kurt veya artemia çıkararak veriniz. Yeni doğan beta yavruları kuru yem asla yemezler. İlk 15 gün sabah akşam yem vermeniz yeterlidir.

Filtre takılması ve hava verilmesi

Beta üretiminde önemli noktalardan biri de hava ve filtre. Ben 4.günden itibaren hemen ufak pipo filtre takarak azot döngüsüne destek vermeye başlıyorum. Ayrıca oksijende sağlamış oluyorum. Bundan sonra 2 günde 1 dip çekerek su ilave ediyorum ve su seviyesini yavaş yavaş yükseltiyorum.
Bunu 1 haftaya yayıyorum.

Beta yavrularını boylandırma akvaryumuna alma

Yavru nüfusuna göre 20-30 gün içinde beta yavrularını büyük bir boylandırma akvaryumuna alıyorum ve burada artık erişkin olana kadar kalıyorlar. Boylandırma akvaryumuna alma videosu için tıklayın.

Tüm beta üretim videoları için tıklayın >