Beta İle Japon Balığı Yaşar Mı ?

Hayır yaşamaz. Beta balıkları ve Japon balıkları tamamen farklı su koşullarına ve davranış özelliklerine sahiptir. Beta balıkları sıcak su isterken japon balıkları tam tersine soğuk su şartları ister. Bu nedenle net şekilde beta ile japon balığı yaşar mı sorusuna kesinlikle yaşamaz deriz. Şimdi biraz detaylarına bakalım.

Betalar japon balıklarıyla neden bir arada yaşayamaz ?

Beta balıkları, genellikle tek başına yaşamayı tercih eden ve agresif doğaya sahip olan balıklardır. Erkek beta balıkları diğer erkek beta balıklarıyla rekabet eder ve saldırganlık gösterir. Ayrıca, beta balıklarının uzun yüzgeçleri ve kuyrukları, diğer balıklar tarafından ısırılarak zarar görebilir.

Japon balıkları beta balıklarına ne yapar ?

Japon balıkları soğuk suyu tercih ederken, beta balıkları tropikal su şartlarını gerektirir. Ancak japon balıkları çokta sakindir diyemeyiz. Betalara direkt saldırabilirler. Bu nedenle, beta balıkları ve japon balıkları aynı akvaryumda bir arada tutulduğunda uyumsuzluk ve çatışmalar ortaya çıkar. Japon balıkları Beta balıklarını taciz eder veya kuyruğuna zarar verir.

beta ile japon balığı yaşar mı sorusunun bir yolu yok mu ?

Eğer beta balığı ve japon balığı illa ki bir arada tutmak isterseniz, çok büyük bir akvaryumda, uygun su koşullarını sağlayarak ve görsel bölünmelerle (örneğin bitkilerle veya kütüklerle saklanma alanları oluşturarak) ayrı bölgeler yaratmak suretiyle uyum sağlamaya çalışabilirsiniz. Ancak, bu durumda bile riskler ve uyumsuzluk ihtimali vardır. Zaten japon balıkları daha soğuk su tercih ettiği için beta balıklarıyla uyumlu şartları sağlayamazsınız.

Japon Balığı Akvaryumu ve Bakımı Nasıl Olmalı Videosu >>

Japon Balığı Hakkında Herşey Burada >>

Genel olarak, beta balığı ve japon balığı gibi farklı türlerin aynı akvaryumda yaşaması yerine, her bir tür için ayrı akvaryumlar düzenlemek en iyi seçenektir. Böylece her bir balığın ihtiyaçlarına uygun ortamlarda sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlamış olursunuz. Okuduğunuz bu sayfada beta ile japon balığı yaşar mı sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik.