Dişi Beta Balığı Köpük Yapar Mı?

Evet yapar. Kimi dişi beta balığı özellikle belirgin şekilde köpük yapabilir. Bu dişi betanın kızgınlığı ile alakalı bir durum. Dişi betalar erkek beta balıkları kadar bölgeci değildir ancak yine bazı dişi betalar köpük yapabilir. İşte bu durumda cinsiyet ayrımı zor olabilir ancak deneyimli bir göz hemen bunu ayırt edebilir. Beta balığı cinsiyet ayrımı hakkında bilgi için tıklayın. Bu yazıda dişi beta balığı köpük yapar mı aramasına yanıtlar bulacaksınız.

Nerde böyle kendi yuva yapan dişi beta balıkları…

Böyle köpük yapan dişi betalar bulmamız o kadar kolay değil. Hatta bazı dişi betalar vardır . Köpük yapar, yumurtlar ve o yumurtaları yuvaya bile dizer. Ah nerde böyle dişiler. İlk dişi betam böyle bir betaydı. Sevgili Erdal Türkoğlu’ndan almıştım. Erkekle çiftleştikten sonra yumurtaları yuvaya bile dizmeye yardım etmişti. 2018’de 25 TL’ye almıştım. Şimdi bu fiyatlara o kalitede dişi betalar bulamıyoruz. Bahsettiğim dişinin aşağıda videosunu ekliyorum.

Neden dişi beta balığı bulmakta zorlanıyoruz

Ülkemizde benim hatırladığım 90’lı yıllarda neredeyse ithalatlarda 10-15 tane dişi beta geliyordu. Herhalde üretilemez diye kimse istek geçmiyordu o yüzden de göndermiyorlardı. Ben hatırlıyorum, ithalatçı tanıdıklarımızın olduğu halde bile bir dişi beta bulabilmek için 3-4 ay beklemiştim. Zaten petshoplarda akvaryumcularda bulmamız imkansızdı.

İlk dişi beta akvaryumunu Bakırköy’de gördüm

Bilenler bilir. Bakırköy İncirli caddesine yakın Limon çiçeği diye bir sokak vardır. O sokakta şu an bir berber var. Ama orası eskiden akvaryumcuydu. 1995-97 arası bahsettiğim dönem. Oradaki dükkanın sahibi beta üretmişti ve ilk kalabalık dişi beta sürüsünü o akvaryumcuda görmüştüm.

Dişi betalar yumurtaları yer mi

Bu sayfada dişi beta balığı köpük yapar mı sorusuna yanıtlar verdim. Üretim yapacak arkadaşlar üretim anında balıkları iyi takip etmeliler. Tabii bu takipte ışık açıp tepesinde durmak anlamına gelmesin. Mesela bir ayna koyun ve siz aynadan balıkları takip edin. Deneyimsiz ve asabi betalar bazen yumurtaları korumak adına yeme eğilimi gösterebilirler. Bazen dişi betalarda kuluçka yapar ama bu çok nadir görülen bir şeydir. Ben hiç yaşamadım. Yukarıda bahsettiğim kırmızı dişi çok güzel bir dişiydi. Zaten ilk üretimim olduğu için bende hatırası çok fazla 🙂

YouTube Beta Balığı Üretim Videolarımı İzleyin >>