Eminönü PetShop Gezisi

Eminönü petshop gezisi yaparken ne var ne yok sizler için kısa bir tur video çektim. Ancak eskisi gibi değil eminönü petshop sokağı. Eskiden çok daha çeşit varken şimdi pek fazla çeşit bulamadım. Umarım Eminönü mısır çarşısı yanında olan bu bu petshop bölge videosu size fikir verir. Bildiğiniz gibi eminönü akvaryumcular çarşısı yıllardır hayvan severleri konuk ediyor. Akvaryumla birlikte bir çok kedi, köpek, kuş gibi evde beslenecek hayvanları görebilirsiniz.

Diğer petshop gezileri için tıklayın

Peki Eminönü petshop piyasası eskiden nasıldı ?

Benim bildiğim bundan 25-30 yıl önce eminönü balıkçılar çarşısı dediğimizde binlerce balık ve kuşun olduğu yerler aklımıza gelirdi. O zamanlar ayrıca hemen meydandaki yeni camiinin önündeki merdivenlerden babam güvercin yakalardı her gittiğimizde. Şimdi olduğu gibi yine kalabalık bir yerdi. Ancak esnafı yıllar geçse de değişmedi. Buradan alınan çoğu balık yaşadığı akvaryumlardaki kötü su şartları nedeniyle hastalık taşıyordu. Buradan balık alanların çoğu bir kaç gün içinde akvaryumlardan ölü toplardı. Bu yüzden çok müşteri kaybettiler ve hala da kaybediyor ki durumları da ortada.

Şimdi ne oldu ve bundan sonra ne olur ?

Bundan bir kaç ay önce tekrar gittim ve bir video daha çektim. Videoya buradan ulaşabilirsiniz.
Video da izleyeceğiniz gibi akvaryum piyasası eminönü petshop camiasında neredeyse bitmek üzere. Burasının en baba diye tabir ettiğimiz dükkanlarında bile akvaryumlar boş. Arz olmayınca yani insanlar eskisi kadar eminönünden balık almayınca doğal olarak dükkancılar da balık almayı kesmişler veya azaltmışlar. Ancak sistemlerinde bir değişiklik yok. Balık olduğu zaman yine 50 litrelik bir akvaryuma 200-300 balık koyuyorlar.

Akvaryum meraklıları artık bilinçlenmiş olabilir.

Yıllardır oluşmuş şu algı var “Eminönün’den aldığım balıklar öldü” bu algı kalıplaştı artık akvaryum dünyasında. Bunun sebeplerine de yukarıda değindim. Burada artık facebook çok büyük rol oynuyor. Çok emin konuşuyorum ve iddialıyım bu konuda. Türkiye’de akvaryum hobisini facebook akvaryum grupları ayakta tutuyor. Bu gruplar olmasa Türkiye’de akvaryum hobisi şu an olduğu gibi sanal ortamda canlı olmazdı. Bazı kişiler yine evinde beslemeye devam ederdi o ayrı. Ancak bu kadar takas ve satış. Ayrıca üretim olmazdı. Ben kendi adıma böyle olmasına çok seviniyorum.

Sevgili arkadaşlar, bu yazımda da hem biraz Türkiye’deki akvaryum hobisine kıyıdan bir analiz hem de geçmişle ilgili biraz bilgiler paylaştım. Bu içeriği başka bir video da genişletmeyi düşünüyorum.
Sayfamı takip ederek güncellemelerden haberdar olabilirsiniz

YouTube kanalıma abone olmak için tıklayın

Eminönü Petshop ürün piyasası ne durumda ? (2020)

Tüm petshoplarda olduğu gibi eminönü petshop piyasası da nerdeyse tamamen kedi köpek ürünleriyle vitrinlerini dolduruyor. Eski akvaryumcularda bile çok az balık görüyoruz artık ve yakında onlarda kaldırırlar bu gidişle akvaryumları. 90’lı yıllarda ülkemizde oldukça yaygın olan akvaryum hobisi 2000 sonrası malesef ciddi düşüşe geçti. Eskiden mutlaka her petshop’da akvaryum setleri varken şu an çoğu dükkan akvaryumları kaldırdı. En fazla fanusta beta satılıyor. Arz olmayınca talep de olmuyor.

Dükkanlar vitrinleri güzel bitkili akvaryumlar yapsa bakın nasıl o zaman akvaryum balık satışı olur. Tabii ki kedi köpek maması ve malzemesi satmak daha karlı. Akarı yok kokarı yok. Paket paket kumları, mamaları alın 2 sene içinde satın. Zaten 2 senede kesin 3-4 tane zam geliyor. Ne kadar çok alırsanız o kadar kardasınız demektir. Tabii ki dükkanınız açık olduğu sürece.

Durum eminönü petshop ortamında da böyle malesef. Zaten girer girmez sizi kedi köpekçiler karşılıyor. Müşteri kitlesi çok değişmiş, o tarafa kaymış. Bundan 30 sene önce evde köpek beslemek çok büyük tabuydu ülkemizde. Hatta apartmanda köpek beslemek yasaktı. Bende eski bir köpek sahibiyim ama bahçede beslemiştim ben. Toplumda sokak hayvanlarına muhteşem bir duyarlılık oluştuğunu söyleyebiliriz. Tabii ki daha çok kedilere. Köpeklere hala toplatalım ormana salsınlar gözüyle bakan insan sayısı çok. Ama kedileri beslemek için sıraya giren bir çok insan var günümüzde. Bu ayrımı yapmamak lazım. Kuşlarında suya ve yemeğe ihtiyacı var. Onları da ihmal etmeyelim.

Toplumdaki ilgi değişti – Biri gitti bir geldi

Toplumda algı ve talepler değişince tabii ki satıcılarında yöntemleri değişti. Dolayısıyla eminönü petshop dünyası da ağırlıklı olarak kedi köpek ürünlerine dönüş yaptı. Ve bu böyle devam eder. Geçtiğimiz yıllarda bir yasa çıkması söz konusuydu. Çiftlikler dışında hiç bir yer kedi veya köpek satamayacaktı. Ve özellikle köpek alımlarında insanları ehliyet sınavı benzeri bir sınava sokacaklardı. Hatta Almanya’da bildiğim kadarıyla köpek besleyecekseniz belirli bir tutarda vergisini ödüyorsunuz. E bu durumda herkes kendine güvenip köpek alamaz ve bu köpekten sıkılıpta ormana bırakmaz. Bunun böyle önüne geçebilirsiniz. Ama ülkemizde malesef bu bilinç çok az var. Hala insanlar köpeklerini sokak ortasında pislettirip temizlemeden gidiyorlar.