Erkek ve dişi beta birlikte yaşar mı?

Dişi beta ve erkeğin birlikte mutlu mesut yaşaması mümkün değil. Bu malesef herkesin merak ettiği ve istediği şeylerden biri. Ancak bu pek mümkün olmuyor. Mesela büyük bir akvaryum olsa içinde birbirleriyle çok karşılaşmayacakları kadar bitki olsa belki olabilir. Ama yine de illa ki yem yemeye çıktıklarında erkek tarafından farkedilen dişi sürekli rahatsız edilecektir. Erkekleri dişi betayı gördükten sonra durdurmak malesef zor.

Erkek ve dişi betayı bir arada besleme isteği neden ?

Zaten bir arada olduklarında sürekli kaçışmalar olacağı için aynı şekilde yüzerken görmemiz çok zor. Mesela şu olabilir belki; aynı akvaryumda yavruyken büyümüş bir dişi bir erkek beta belki bir süre yaşayabilir. Ancak erkekler dediğim gibi rahat durmuyor. Mesela en yakın bu akşam dişi diye ayırdığım bir balık dişilerin olduğu akvaryumda köşede bir yerde köpük yapmış. Her gelen dişiye diş atıyor. Bu erkek daha çok kızdıkça bu defa bölgesine hiç adam sokmayacak. Hem kendi strese girecek hem de diğer balıkları da strese sokacak.

Bana göre böyle bir şeye gerek yok. Dişiler bir akvaryumda erkeklerse kaplarda en temizi. Yani beta balığının doğasına uygun bir şey değil bu. Zaten bu istek çoğu zaman yeni başlayanlarda oluyor. Ama beta balığını tanıdıkça bu istek ortadan kalkıyor.

Sonuç olarak erkek ve dişi beta bir arada yaşar mı sorusuna malesef hayır cevabı vereceğim. Ama yine de şu olasılık var. Aynı akvaryumda büyümüş balıklar birbirlerine karşı daha toleranslı oluyor. Ve baskıdan yani kalabalık nüfustan dolayı erkekler tam olarak erkekliklerini gösteremiyor. Tabii bu bir süreliğine geçerli.
Denemek isteyenler bu süreci uzun tutabilir. Sonuçları birlikte görürüz.