Hava taşı ile akvaryumda co2 çözdürme

Bitki akvaryumlarında başarı sağlamanın yollarından bir tanesi de düzenli co2 vermek. Bildiğiniz gibi co2 bitkilerin fotosentez sırasında kullandığı en önemli maddelerden biri. Akvaryumlarda co2 vermenin bir kaç yolu var. Bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum.

Mayalı sistemle akvaryuma co2 vermek

Adından da anlaşıldığı gibi maya ile yapılan bir yöntem. Maya, şeker ve su kullanılarak bir şişe de karıştırılıyor ve hortum vasıtasıyla akvaryuma veriliyor.

Aşağıdaki video da mayalı sistem co2 nasıl yapılır izleyebilirsiniz. Bu yöntem de maya şeker ve su karışarak içinde co2 üreten bakteriler oluşturuyor ve çoğaltıyor. Bu bakteriler kapalı ortamda solunum yaptıkça şişe içerisinden gaz yani co2 çıkışı olmuş oluyor. Biz akvaristler de difüzörler veya başka çözücüler sayesinde co2’yi çözerek suya ve dolayısıyla bitkilere ulaştırıyoruz.

Sitrik asit ve karbonat ile akvaryuma co2 verme

Sitrik asit ve karbonatla da co2 üretebiliriz. Hatta daha kontrollü bir co2 verişi gerçekleşiyor. Aşağıdaki video da detaylarını bulabilirsiniz.

Co2 tüpü ile akvaryuma co2 verme

En stabil olabilen yöntem olan tüp ile co2 verme yöntemi eğer bir defa kurayım bırakayım diyorsanız işinize yarayabilir. 2020 fiyatlarına göre 1000 TL’den başlayan fiyatlarla deneyebilirsiniz.

Bende co2’yi mayalı sistemle yapıyorum ve elimde difüzör olmadığından hava taşı kullanarak çözmeye çalışıyorum. Aşağıdan videoyu izleyebilirsiniz.