Kısa Kuyruk Beta Balığı Plakat Beta Demektir

Kısa kuyruk beta diye adı geçen balık hmpk olarak bilinen yani halfmoon plakat türlerine ait beta balıklarıdır. Betacılar arasında sıkça kullanılan bir tabirdir. Beta balıkları renkli ve zarif görünümleriyle tanınan popüler tatlı su akvaryum balıklarından biridir. Bu tür, genellikle “plakat” veya “hmpk beta” olarak adlandırılır ve çeşitli renk varyasyonlarına sahiptir. Kuyruk yapısı, diğer beta türlerine göre daha kısa ve yuvarlaktır. Bu yüzden kısa kuyruk beta balığı diye aranır.

Kısa Kuyruk Beta Balığı bakımı nasıldır ?

Diğer beta balıklarına nasıl bakıyorsanız kısa kuyruk beta balıklarına da aynı öyle bakabilirsiniz. Ancak avantaj olarak kısa kuyruklar uzun kuyruklu beta balıklarına göre hastalıklara karşı daha dayanıklıdır. Kısa kuyruk beta balıkları, güzelliklerinin yanı sıra farklı kişilikleri ile de dikkat çeker. Erkekler arasında rekabetçi ve agresif davranışlar sergilerler, bu nedenle ayrı akvaryumlar veya yeterli saklanma alanları gerekir. Dişiler genellikle daha sosyal ve az rekabetçidir.

Kısa kuyruklu beta balıkları nasıl akvaryum şartları ister ?

Bu balıklar sıcak su koşullarını tercih ederler. Isı 26-28 dereceler arasında olmalıdır. Suyun ph’ını 7-7,5 arasında olmalıdır. Akvaryumlarını, bitkilerle ve saklanma yerleriyle zenginleştirebilirsiniz. Beta balıkları düzenli su değişiklikleri ve temiz sular isterler. Bu nedenle akvaryumda bir filtre kullanmanız önerilir. Ayrıca, beslenmeleri için kaliteli beta yemleri ve çeşitli canlı yemlerle düzenli bir beslenme yöntemi sağlamalısınız.

Beta balığı yemleri hakkında bilgi burada >>

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>