Lepistes Balığı Nasıl Hızlı Büyür?

Aslında lepistes balığı nasıl hızlı büyür sorusunun cevabı çok net. Canlı yemlerle beslemek, hafta da 3 gün %35-40 oranında su değişimi yapmak ve geniş akvaryumlar sağlamak diyebiliriz. Ayrıntılara aşağıda ulaşabilirsiniz.

Lepistesin hızlı büyümesi için neler yapmalıyım ?

Lepisteslerin hızlı büyümesi için artemia, su piresi, tubifex gibi canlı yemlerle protein temelli bir beslenme planı yapın. Ayrıca kalite kuru yemlerle de lepisteslerin bitkisel besin ihtiyacını da karşılayın. Yavru lepistes balıkları için özellikle yavru yemleri veya toz yemler kullanın. Lepisteslerinizi canlı yemlerle ve kaliteli kuru yemlerle beslemek büyümeyi ciddi derece hızlandırır.

Lepistes balığı nasıl akvaryum şartları sağlanırsa hızlı büyür ?

Lepistesleri hızlı büyütmek için su sıcaklığı, ph ve diğer parametreleri lepisteslerin ihtiyaçlarına uygun olarak ayarlayın. Lepistesler ortalama büyüme için 25-28 derece arası su sıcaklıklarını tercih ederler. Ph olarak 7.0-8,5’a kadar seviyelerde yaşamaktadırlar.

Lepistes balığı nasıl daha çabuk büyür?

Akvaryumun boyutları hızlı büyüme için beslenmeden sonra 2. önemli etkendir. Az balık sayısı ve yüksek litre lepisteslerin büyümelerini hızlandırır. Küçük bir akvaryumda kabalık şekilde yaşayan lepisteslerin büyümesi sınırlı kalır. Örneğin 10 adet lepistesi 50 lt gibi bir akvaryumda çok hızlı büyütürken aynı nüfusu 20 lt’de daha geç büyütürsünüz.

büyüme hızını arttırmak için akvaryumda stresi en aza indirin

Lepistes balıklarının stresten uzak akvaryumda yaşamaları büyümeyi olumlu yönde etkiler. Gereksiz hareketlilik, aşırı kalabalık balık nüfusu, aşırı akıntı veya yetersiz saklanma alanları gibi stres kaynaklarını azaltmak önemlidir. Sürekli lepistesleri kovalayan balık türleri de aşırı stres yaratır. Lepisteslerle yaşaması uyumlu türler seçmek gerekir.

Lepistes Üreticisi Guppy Center’ın Sayfası >>

Balıklarınızı hep gözlem altında tutun:

Balıklarınızın genel sağlık durumunu yakından izlemek ve hastalıklara karşı önlemler almak büyümeyi olumlu yönde etkiler. Sağlıklı balıklar daha hızlı büyüme eğilimindedir. Her gün mutlaka balıklarınıza yem atarken dikkatlice üzerlerine bakın. Beyaz benek, mantar, kuyruk kısması gibi bakteriyel hastalıklar çok hızlı yayılır. Siz daha farketmeden tüm balıklara geçer. Buna önlem olarak balıklarınızı takipten bırakmayın.

Unutmayın ki lepistes balıklarının doğal büyüme hızı türden bakımdan bakıma farklılık gösterir. Ayrıca aşırı bol bol yemleme yapıp hızlı büyüteceğim derken sağlık sorunlarına yol açabilirsiniz. Bu nedenle dengeli bir büyüme hedefleyin. Kısaca lepistes balığı nasıl hızlı büyür sorusunun cevabını canlı yemlerle takviye edilen iyi bir beslenme programı ve temiz su koşulları olarak nitelendirebiliriz.

Lepistes Balığı Hakkında Herşey Burada >>