Lepistes Üretimi Hakkında Efsane Bilgiler ve Video

Selam arkadaşlar, geçtiğimiz haftalarda Haldunla birlikte lepistes üretimi yöntemleri hakkında 3 bölümlük bir video serisi çekmiştik. Ancak o videoda hem ses kalitesi hemde konunun dağılması sebebiyle bazı arkadaşlar şikayette bulundu. Bende bunu dikkate aldım ve bu videoyu yeniden çektim. Yeniden lepistes üretimi hakkında teknik bilgileri bu videoda bulabilirsiniz.

Lepistes üretimi hakkında teknik bilgiler

Lepistes üretimi aslında uygun su şartlarını sağladıktan sonra hiç de zor olmayan bir balık üretim türü.
Nedir bu şartlar peki ?
25-28 derece arası su sıcaklığı, düzenli canlı yemle besleme, 2 dişi 1 erkek veya 4 dişi 2 erkek yapıp bir akvaryuma file sistemi ile koyduğunuzda zaten otomatik olarak üremeye başlıyorlar.
Her balıkta olduğu gibi üretmek bir şey değil büyütmek asıl konu.
Lepistes zaten kendi ürüyor. Eş seçme, yuva yapma vs gibi dertleri yok. Su olsun ürerim diyor 🙂

Eğer karma bitkili bir akvaryumda lepistes besliyorsanız bu akvaryumda da üretim yaparsınız. Ancak yavru sayısı az olur. Hem diğer balıklar tarafından yenir hemde beslenemezler. Dolayısıyla büyümüş yavru sayısı %5’lere kadar düşer. Geçmişte böyle bir akvaryumlarda lepistes üreten arkadaşlar olmuştur mutlaka.

Haldun’unda bahsettiği gibi üretimde dikkat edeceğimiz konulardan biri de canlı yem. Canlı yemden kastım tubifex. Yani kurt. Kurttaki yüksek protein oranı hem balıklarımızı formda tutuyor hemde daha çok yumurta toplamalarını sağlıyor. Bu sayede üretimde artıyor tabii ki.

Lepistes üretiminde zor kısımlardan biri de balıkları boylandırma. Yani satış boyuna getirme. Yavrular belirli bir boya geldikten sonra büyük bir akvaryuma alınmalı ve burada rahat yüzmeleri sağlanarak büyümeye teşvik edilmeli. Dip çekimleri ve su değişimleri yapılarak balıklara temiz su şartları sağlanmalı.

Lepistes üretimhane videosu için tıklayın
Lepistes türleri hakkında bilgi için tıklayın

Haldun arkadaşımızın da bahsettiği gibi hangi balığı üretirseniz üretin mutlaka özen göstermeli ve ihmal etmemelisiniz. Dip çekimleri, genel temizlik, hastalıklarla mücadele gibi konularda bilgi sahibi değilseniz evde kendi çapınızda ufak bir akvaryumda balık beslemenizi tavsiye ederim.

İnsan böyle üretimhaneler gördükten sonra çok gaza geliyor hemen üretimhane açma hayallerine dalıyor ancak bu işler göründüğünden çok daha zor ve masraflı arkadaşlar.

Evet arkadaşlar lepistes üretimi hakkında hem video olan hem de biraz da yazılı bir sayfa oluşturdum. Umarım beğenmişsinizdir.