Melek Ve Discus Birlikte Yaşar Mı?

Evet, yaşayabilir. Burada dikkat edilecek şey sürü sayılarını eşite yakın şekilde ayarlamak ve yüksek hacimli bir akvaryumda bu 2 türü beslemek olur. 100 lt’lik bir akvaryum 5’er discus 5 er melek balığı beslemek kavgalara neden olabilir. Hadi gelin şimdi melek ve discus birlikte yaşar mı sorusu hakkında detaylı bilgilere geçelim.

melek ve discus birlikte yaşar mı

Melek balıkları (Pterophyllum scalare) ve discus balıkları (Symphysodon spp.) tropikal tatlı su akvaryumlarının popüler türlerindendir. Her iki balık türü de güzellikleri ve ilgi çekici davranışlarıyla bilinir. Ancak, melek balıkları ve discus balıkları birlikte yaşatma konusu, dikkatli bir düşünce gerektirir.

melek ve discus birlikte yaşar mı

Melek balıkları tipik olarak ısıtma gereksinimi olan 25-28°C arasında sıcaklıkta yaşarlar. Diğer yandan, discus balıkları daha yüksek sıcaklıkları tercih ederler, genellikle 28-32°C arasında yaşamayı tercih ederler. Bu nedenle, melek ve discus birlikte yaşar mı sorusu için iki türün farklı sıcaklık ihtiyaçları uyumsuzluk yaratabilir denilebilir.

Ayrıca, melek balıkları ve discus balıkları farklı su kalitesi ve beslenme gereksinimlerine sahiptir. Discus balıkları daha hassas ve titizdirler, su parametrelerinin istikrarlı olması gerekir. Aynı akvaryumu paylaşan iki türün ihtiyaçlarına uyum sağlamak karmaşıktır.

melek ve discus birlikte yaşar mı

Bununla birlikte, büyük ve yeterli hacmi olan bir akvaryumda, uygun sıcaklık, su kalitesi ve beslenme sağlandığında melek balıkları ve discus balıkları bir arada yaşayabilir. Ancak, bu iki türü bir araya getirirken dikkatli olunması ve ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli önlemlerin alınması önemlidir. Uyumlu bir akvaryum düzenlemesi sağlandığında, bu iki türün bir arada yaşamından güzel sonuçlar elde edilebilir.

Okuduğunuz bu sayfada melek ve discus birlikte yaşar mı sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik.

Temel Akvaryum Bilgileri Hakkında Videolar >>

Discus Balığı Bilgiler Hakkında Bilgiler >>

  • Melekler ve discuslaraynı Güney Amerika nehirlerinden geldikleri için benzer su şartlarına ve sıcaklıklara ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, birlikte yaşama konusunda doğal bir uyumlulukları vardır.
  • Her iki tür de nispeten sakin ve barışçıl balıklardır. Fakat, melekler discuslara nazaran daha hareketli ve territorial olabilirler. Bu nedenle, geniş bir akvaryumda ve bol bitkiyle barındırmak, rekabeti ve stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.