Taç Kuyruk Beta Nasıl Ortaya Çıktı ?

Taç kuyruk beta balığı (Crowntail Betta), genetik mutasyonlar sonucu ortaya çıkan ve karakteristik olarak uzun ve dalgalı yüzgeçlere sahip olan bir beta balığı türüdür. Bu özel görünüş, yüzgeçlerin kenarlarının diğer beta balıklarına göre daha fazla kıvrık ve parçalı olmasıyla belirginleşir. Taç kuyruk beta balığı üretimi, selektif üreme ve genetik faktörlerin dikkatli kontrolü ile gerçekleştirilmektedir. Bu yazımızda taç kuyruk beta nasıl ortaya çıktı gibi çok sorulan bu sorunuza cevap veriyoruz

taç kuyruk beta Genetik Mutasyonları

Taç kuyruklar balıklarının karakteristik yüzgeç yapısı, genetik bir mutasyon sonucu oluşmuştur. Bu mutasyon, yüzgeçlerin kenarlarının normalden daha fazla dallı ve kıvrık olmasına neden olur.

Taç beta balıklarının oluşumu, sırt, kuyruk ve alt yüzgeçlerinin kuyruklarındaki perdelerin aralarını pasif eden bir genin mutasyonu sonucu meydana gelmiştir. Bu genetik mutasyon, balıkların yüzgeçlerindeki ışınların şekil ve düzenini değiştirerek taç kuyruk şekline yol açmıştır. Crowntail’ lerin yüzgeçleri, diken benzeri yapılarla kaplıdır. Ve bu yüzgeçler kendi aralarında tek, çift veya çapraz ışın şeklinde bölünmektedir. En değerli taç kuyruk varyetesi, ışınları çapraz şekilde bölünen “crossed ray crowntail” olarak adlandırılır. Son zamanlarda ise üçlü veya dörtlü ışınlı türler de üretilmiştir.

Beta Balığı Kuyruk Tipleri Burada >>

Taç kuyruk betaların üretimi, kaliteli su şartlarına dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Kötü su koşulları, balığın kuyruk ve yüzgeçlerinde kıvrılmalara neden olabilir ve balığın formunu bozabilir. Bu nedenle, sağlıklı ve güvenli bir üretim ortamı sağlamak önemlidir.

Taç Kuyruk Beta

Somkiat Intamu isimli Taylandlı üretici, özellikle çapraz ışınlı taç kuyruk betalarının üretiminde epey bir konumdadır. Bu tür balıkları Facebook gibi platformlardan bulabilirsiniz. Türkiye’de de 2020’de crossed tail beta balığı, 900 TL gibi yüksek bir fiyata satılmıştır. Bu bazı taç kuyrukların üretiminin ne kadar özel ve değerli olduğunu göstermektedir.

Selektif Üreme ile taç kuyruk beta üretimi

İlk crowntail beta balıkları, bu mutasyonu taşıyan rastgele bireylerden türemiştir. Üreticiler, bu özel yüzgeç yapısına sahip bireyleri seçerek ve çiftleştirerek crowntail beta balıklarını elde etmişlerdir.

Genetik Stabilite:

İlk başta bu mutasyonların genetik istikrarlılığını sağlamak ve istenen özellikleri korumak için dikkatli çiftleştirmeler yapmak gerekmektedir. Ardışık nesillerde, istenen yüzgeç yapısı ve renk varyasyonları korunmaya çalışılmaktadır.

Taç Kuyruk Beta
crowntail beta balığı
Taç Kuyruk Beta

taç kuyruklarda Üretim ve Seçim:

Üreticiler, taç kuyrukları elde etmek için çiftleştirme programları yürütürler. En iyi taç kuyruk özelliklerine sahip bireyler seçilerek bu özelliklerin gelecek nesillere aktarılması hedeflenmektedir.

Sonuç olarak, taç kuyruklar meydana gelirken genetik mutasyonlar ve selektif üreme yöntemleri bir araya gelir. Bu süreç, özel yüzgeç yapısına sahip ve estetik açıdan çekici bir tür olan beta balıklarının üretilmesini sağlar.

Kerim’in Pet Dünyası’nı Instagram’dan Takip Edin >>