2 Erkek Beta Balığı Sürekli Birbirini Görürse Ne olur

Betalar bildiğiniz gibi bölgeci balıklar. Özellikle bölgelerinde başka bir erkek beta balığına tahamülleri yok. Görür görmez hemen kabarır ve diğer erkeğe hamleler yapar. İşte üreticiler de bu hareketleri kuyruk açtırmada ve kızdırmada kullanıyorlar. Sizler için hazırlanan bu sayfada 2 erkek beta balığı sürekli birbirini görürse ne olur aramasına yanıtlar bulabilirsiniz.

2 ayrı kapta duran erkek beta balığı için antreman dediğimiz 15’er dakikalık karşılaşmalarla birbirlerine gövde gösterisi yaparak aslında kuyruk kaslarını ve genel vücut kaslarını geliştiriyorlar. Yoksa normalde tek başına kesinlikle bu tür hareketler yapmazlar. Ancak ayna tutarsanız bu tip kabarmalar yaparlar. Ayna tutmak da bir antreman yöntemidir. Beta balıklarına tüm dünyada üreticiler bu yöntemlerle form kazandırıyorlar.

Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>

Peki bu yöntemleri uygulamasak ne olur ?

Bu yöntemleri uygulamazsak balıklar da istediğimiz form oluşmuyor. Kuyruk açmıyor. Genelde Tayland’daki şişe balıkları bu şekilde oluyor. Tabii mutlaka istisnalar var. Balığın yapısı çok daha hırçındır her türlü form yapar. Ama benim gördüğüm şişe balıkları renk yapıyor ancak form yapmakta geri de kalıyor. İlla ki o balığı alıp başka kaba koyduğunuzda form yapar. Ancak 2-3 aylıktan itibaren form antremanları yaptırılan bir balıkla mukayese edilemez. Ancak renk konusunda şişe balıkları da geri kalmıyor. Şişe de satışa gelene kadar gayet güzel renk yapıyorlar. Ama tabii ki yine özel olarak bakılan bir beta gibi olmalarını beklememek lazım. Adamlar 20-30Bin şişeli üretimhanelere sahipler. Dolayısıyla bazı şeylerin eksik olması bence normal.

Birbirini gören erkek betaların kabarması

Zaten sürekli birbirlerini gören erkek beta balıkları bir zaman sonra kabarma işlemini yapmıyorlar. Çünkü bu duruma alışıyorlar ve hissizleşiyorlar. Psikolojileri bozulabiliyor. Bu yapılmaması gereken bir şey. Mesela günümüzde (2020) 150-200 TL ve üzeri satılan tüm balıkları tek tek kaplarda antreman yaptırılmış özel olarak ilgilenilmiş balıklar. Tabii aralarda istisnalar vardır. Ancak aşağıdaki görsellerde yer alan balıklar özel ilgiyle bu hale gelen balıklardır.

Anlatmaya çalıştığım sanırım yukarıdaki fotoğraflarla daha iyi anlaşılacaktır. Atalarımız ne demiş bakarsan bağ olur bakmazsan dağ. Biz eğer bağ olmasını istiyorsak mutlaka günlük antremanlarımızı yaptırmalıyız. Aşağıdaki videoları izleyerek antremanlara bakabilirsiniz.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >> Bu yazıda 2 erkek beta balığı sürekli birbirini görürse ne olur gibi çok sorulan bu sorunuza cevaplar verdik.