Akvaryum Dekor Malzemeleri Nelerdir

Hafta içi videosunda akvaryum dekor malzemeleri nelerdir ve kullanım şekillerinden bahsettim.
Örneğin bir chiclid akvaryumu yapacaksınız ve akvaryum dekor malzemeleri konusunda karar veremiyorsanız bu videoyu izleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Web sitemde kendin yap butonunda farklı uygulamalar görebilirsiniz.
Bu videoda akvaryum dekor malzemeleri kullanmadan kendi dekorunuzu nasıl yapabilirsinizi konu alan bir video.

Akvaryum dekor malzemeleri seçimlerim nasıl olmalı ?

Öncelikle seçimlerinizi besleyeceğiniz bitki ve balık türlerine göre seçmenizde fayda var. Örneğin chiclid ciklet balığı besliyorsanız bitkili bir akvaryum dekoru yapmanız doğru olmaz. Ciklet balıkları kumları sürekli kaldırdığı ve otçul beslendikleri için bitkilerinize zarar verirler.

Ciklet akvaryumlarına örnek olarak şu dekor malzemeleri seçimleri daha doğru olacaktır.

Yosun tutmuş kayalar ve ince kumlarla tasarlanmış bir akvaryumda yüzen malavi gölüne ait rengarenk ciklet balıklarını izlemek çok huzur verici olacaktır.

ciklet akvaryumu

Örneğin bu akvaryuma balıkların doğasına aykırı plastik malzemeler, plastik bitkiler, batık gemiler, kaleler gibi petshoplarda satılan aslında hiç de akvaryumun doğasına uymayan malzemeleri koymak bana göre yanlıştır.

Avrupa, Amerika ve uzakdoğu da en yaygın olarak akvaryum hobisinde günümüzde bu tür malzemelerin kullanılması azalmıştır. Tabii hiç kullanılmıyor demiyorum ancak şu anda facebook, instagram ve youtube gibi sosyal medya kanallarından yayın yapan dünyaca ünlü aquascaping tasarımcılarının akvaryumlarına baktığımızda bu tür malzemeleri kullanmadıklarını görürüz. Özellikle aquascaping akımı başladıktan sonra akvaryum dünyası bambaşka bir yere doğru sürüklendi.

Mangrov ve yati kökleri gibi ağaç kökleri kullanmak

Geçmişte ve hala da çoğu akvaryumum da mangrov köklerini kullanıyorum. Suya verdiği hafif sarı renk akvaryum daha doğal bir görünüme kavuştururken balıklar içinde güvenli ve huzurlu bir ortam oluşturuyor. Eğer girintili çıkıntılı çok dallı mangrov kökleri bulabilirseniz güzel bir tasarım ve iyi seçilmiş bitkilerle yukarıdaki gibi bir bitki akvaryumu yapmanız hiç de zor değil.

Bitki akvaryumu dünyasında çok meşhur olan java moss’u kütüğe sardırma olayı işte bu mangrov kökünden ortaya çıkmıştır. Gerçekten de moss türlerinden birini bu kütüklere sardıracak kadar sağlıklı bir akvaryumunuz varsa hiç durmayın. Hemen sarmaya başlayın.

Aşağıdaki video da güzel bir akvaryum dekor çalışmasının baştan sona izleyebilirsiniz.