Akvaryumda Kimyasal Kullanmak Tabusu

Nerdeyse tüm akvaristler ilk başlarda şu lafı eder “Akvaryumda kimyasal kullanmaya karşıyım” iyi güzel haklısınız. Keşke sizin dediğiniz gibi olsa ama işin aslı öyle değil. Sular, yemler, filtre malzemeleri ve daha fazlasında her şeyde kimyasal madde var. Gelin olaya gerçek tarafından bakalım ve inceleyelim. Sizler için hazırlanan bu sayfada akvaryumda kimyasal kullanmak aramasına yanıtlar bulabilirsiniz.

Akvaryumda kullandığınız şebeke sularında ne tür kimyasallar var ?

En başta herkesin bildiği klor var. Klor ucuz olduğu için daha sık kullanılıyor ve suyu dış etkenlerle gelen toksik atıklardan dezenfekte etmek için kullanılıyor.

Akvaryum Su Düzenleyici ve Hazırlayıcılar Burada >>

Suda ki zararlı organizmaları öldürmek için kullanılan klor bu organizmaları öldürürken aynı zamanda suda başka organik maddelerle de bağ kurarak trihalometan denilen kansorejen maddenin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Deri, nörolojik ve kalp hastalıklarına neden olan arsenik maddesi de sularda bulunmaktadır.
Ayrıca alüminyum gibi zehirli bir maddeyi de şebeke sularından bulabilirsiniz.

akvaryumda kimyasal kullanmak

İski’nin şöyle bir açıklaması var.

İstanbul’da musluktan akan su; Avrupa Birliği (EC), Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) öngördüğü kriterlerin üstünde içilebilir kalite, lezzetli ve sağlıklıdır.

Kaynak https://www.iski.istanbul/web/tr-TR/kurumsal/iski-hakkinda1/icmesuyu-kalitesi1

Yazının devamında şundan bahsediyor ; Binalardaki eski su tesisatlarında oluşan paslar ve diğer zararlı maddelerin suda ağır metaller oluşturabileceği ve eğer daireye su bir su deposundan geliyorsa gelen depo içerisindeki hijyenin çok önemli olduğu ve bu etmenler su kalitesini değiştirdiğini söylüyor kısaca. Bence mantıklı. Yazının devamını okumanızı tavsiye ederim yukarıda.

Aşağıdaki tabloda İski’nin Eylül 2019 tarihinde aldığı testlerin sonuçlarını görüyoruz.

Gördüğünüz gibi 20’den fazla zehirli madde, element belirli oranlarda kullandığımız su da var. Ve bu elementlerin suda bir şekilde birleşmesi sonucu bazı kimyasal maddelerde oluşuyor. Çünkü buna mecburuz. Yani bu maddelerin suda olması gerekiyor. Eğer bu sular kimyasallar tarafından dezenfekte edilmezse insanlarda türlü türlü hastalıklar çıkar. Dünyamız o kadar temiz değil malesef. Biz de bu suları akvaryumlarımızda kullanıyoruz. Dolayısıyla siz istemeden de olsa kimyasal kullanmış oluyorsunuz. Bunu çok dert etmeyin. Gerektiğinde firmalar tarafından akvaryumlar için belirli oranlarda üretilmiş ilaç ve katkıları kullanabilirsiniz.

akvaryumda kimyasal kullanmak
Kaynak http://www.iski.gov.tr/web/assets/SayfalarDocs/sukalite/sukalite_eyl%C3%BCl2019t.pdf

Aslında kimyasal kelimesini iyi anlamak gerekiyor.

YouTube’da çok güzel bir video buldum ki bu konu benimde kafamı karıştırmıştı. Sonuçta her elementi kimyasal madde diye ötelediğimizde iş korkutucu hale geliyor. Ancak video da bahsettiği gibi bir kaç elementin oluşturduğu bir madde kimyasal madde olmuş oluyor.

Okuduğunuz bu sayfada akvaryumda kimyasal kullanmak sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik. Yani kimyasal deyince aklınıza hemen “offf kimyasal madde zehirrr balıklara bunu yapamam” gibi hislere kapılmayın diyerek bu zamanınızı daha çok araştırmaya harcamanızı tavsiye ederek yazımı bitiriyorum