Karma akvaryumlarda neden Beta Balığı besleyemiyoruz ?

Merhaba arkadaşlar. Bilmeyen herkesin sorduğu sorulardan birisi iki betaya aynı yerde bakabiliyor muyuz diğer soru ise diğer balıklarla besleyebiliyor muyuz ? İki erkek betayı zaten aynı yerde beslemek mümkün değil nedeni ise kavgacı ve bölgeci bir balık olduğu için güdüsel olarak kavga etmeye programlanmış bir canlı. O yüzden iki erkek beta er ya da geç kapışırlar ve taraflardan birinin sonuyla sonuçlanır.

Peki neden diğer balıklarla birlikte beta besleyemiyoruz ?

Beta aslında bireysel olarak ve kendi türlerine karşı agresif olmasına rağmen diğer tropik balık türlerine karşı oldukça asosyal ve korkak bir balık olabiliyor. Örneğin su yüzeyine yakın yüzen balıklar çoğu zaman betanın kuyruklarını yerler. Beta yavaş yüzen bir balık olduğu için tetra tipi hızlı yüzen ve ani hareketler yapabilen ve sürü halinde dolaşan balıklar akvaryumlarımızda beta balıklarını aşırı strese sokabilir.

Genelde de baktığımızda betayı uzun süre sağlıklı ve ilk aldığımız gibi kuyruk yüzgeç kopmamış şekilde karma akvaryumlarda beslenildiğini çok az görürüz. İlk belirtiler hemen betanın kuyruklarının yenmesiyle başlar. Kaçışan beta iyice asosyal olmaya ve saklanmaya başlar. Instagramda böyle bir çok video görebilirsiniz. Bu balıkları dikkatle inceleyin. Yazdıklarımı eminim daha iyi anlayacaksınız.

Çoğu zaman çok güzel akvaryumlarda çok sağlıklı beta videoları görebilirsiniz. Ancak bu balığın bu akvaryuma ne zaman eklendiğini bilemiyoruz.

Vahşi beta splendens

Vahşi beta balığı

İşte bizim beslediğimiz splendens türünün vahşi yaşamdaki hali.

Yukarıdaki videoda gördüğümüz gibi balık aslında daha çok şimdi ki hmpk dediğimiz halfmoon plakat türüne çok benziyor. Kuyruğu ovale yakın. Kuyruktaki bu ışın desenlerini bende çoğu yavru da görüyorum.

Sonuç olarak, artık evlerimizde beslediğimiz balığı zor şartla maruz bıraktığımızda “e ya bu balık doğada nasıl yaşıyor böyle” diye bir soru sormayız diye düşünüyorum.

Yazının başında karma akvaryumlarda neden Beta besleyemiyoruz diye başladık laf lafı açtı yabani betaya kadar gittik. Ama iyi de oldu. Karma akvaryumlardaki konuyla ilgili de son olarak şunları söyleyebilirim. Özellikle su yüzeyine yakın yüzen Lepistes, raspora gibi balık türleri kısa zamanda betaların kuyruklarını didik didik ederler ve betanızı strese sokarlar. Tabii bu balıktan balığa değişebilir, istisnalar olabilir. Benim her zaman herkese önerim 10-15 lt arası ufak bir akvaryumda tek bir beta beslemek olur.