Artemia Çıkarmak ve Püf Noktaları

Artemia nedir ?

Artemia, 100 milyon yıldır dünyada var olan tuz oranı yüksek göllerde yaşayan minik su böcekleri olarak düşünülebiliriz. Sudaki ancak mikroskopla görülebilen canlılarla beslenirler Artemia genelde Amerika kıtasında çıksa da ülkemizde Ege Bölgesi’nin bazı yerlerinde de yetiştiği biliyoruz. Artemia çıkarmak ve özellikle yavrulara verme balık üretiminde mutlaka kullanılan besinler arasındadır. Balıkların renklerini canlandırdığı gibi aynı zamanda büyümesine de fayda sağlar. Yumurtaları toplanarak kuruduktan yıllar sonra bile canlandırılabilir. Piyasada satılan salt lake menşeili artemiaların içeriğinde bilinen protein %50’dir. Yağ, kül ve nem içeriği ise diğer yarısını oluşturmaktadır. Bu linkten de detaylı bilgi alabilirsiniz

artemia çıkarmak

Artemia çıkarmak için neler yapmalıyız ?

Artemiayı, tatlı suya belirli oranda tuz ilave edilerek ve hava verilerek 18-24 saat içinde yumurtaları açabilirsiniz. İyotsuz tuz yerine deniz tuzu kullanarakta açılım oranını arttırabilirsiniz.

Artemia tuz oranı ve su oranı ne olmalı ?

Ben, 500 mm suya 1 çorba kaşığı iyotsuz kaya tuzu koyup içine yarım çay kaşığı artemia yumurtası atarak açılım sağlıyorum. Bu yöntemle 24 saat içinde %90 açılım sağlıyorum. Herkes bu yöntemle açılım sağlayamayabilir. Burada kullanılan suyun ve tuzun etkisi olabilir. Örneğin artemialar asidik değil bazik sularda daha fazla açılım gösteriyormuş. Bu yüzden bazen ph’ı yükseltmek için suya karbonat atanlar var. Daha fazla açılım için Önerilen en iyi ph 8,5 olarak belirtiliyor. Denemeler yaparak şartlarınıza uygun şekilde yumurtaları çıkartabilirsiniz.

Artemiaların balıklara nasıl vermeliyiz?

Ben şu şekilde veriyorum arkadaşlar. Artemia kabını önce başka bir kaba boşaltıyorum. Sonra o kabın bir kenarına ışık yakıyorum. 5 dakika içinde ne kadar canlı artemia varsa ışığa doğru geliyor. O zaman hemen bir enjektörle artemiaları çekiyorum ve balıklara veriyorum. İsim bittikten sonra da tekrar artemiaları kabına boşaltıyorum ve havayı tekrar takıyorum. Bu sayede hem artemialar ölmüyor hemde çıkmayan yumurtalarda bu süreç içinde çıkabiliyor.

Artemia toplarken diğer yöntemler

Diğer yöntem ise artemiaları kabından tamamen süzerek almak. Bu yöntemde bazen artemiaları tatlı suya koyuyorlar. Eğer hepsini balıklara vermezseniz zaten bir süre sonra ölüyorlar. Arkadaşlar artemiaları çıktıktan 6-8 saat içinde balıklarımıza vermemiz iyi olur çünkü 24 saat içinde kendi besinlerini tüketecekleri için balıklarımıza verdiğimizde fayda oranını düşürmüş oluruz. Yavrularımızın hızlı büyümesi için olmazsa olmaz yemlerden biri olan artemiayı çıkartma işini mutlaka çözmemiz gerekiyor arkadaşlar. Artemia çıkartmaktan korkmayın,ve gözünüzde çok büyütmeyin. Herkes bir kaç deneme yaptıktan sonra artemia çıkarabilir.

Artemia çıkarma videosu için tıklayın


Artemiada aslında en önemlisi eğer amatörseniz iyi bir marka ürün almak. Burada direkt inve markasını verebilirim. Ben ısıtıcı ve hava olmadan dahi %80 orandan fazla çıkış alıyorum.