Beta Balığı Bardakta Yaşar mı ? YUH ARTIK

Hayır. Yaşamaz. Çok saçma bir soruya çok net bir cevap. Akıl var mantık var bardakta balık yaşar mı ? Sırf labirent organı var diye diğer balıklardan farkı bizim gibi havadan nefes alabiliyor diye bir kaç ay o bardakta canlı kalabiliyor diye bu balığa yıllarca bardak balığı muamelesi yapıldı. Hatta hala yapılıyor. İşte bizler sayesinde bunu kıracağız bence. Ama zamana ihtiyacım var.

Şu güzelim balığı bardakta yaşamaya layık görenler bir daha dönüp baksınlar ve düşünsünler. Gerçekten yazık ediliyor. Ama malesef yıllardır böyle bu iş. Petshoplarda eskiden plastik ufak su bardaklarına konulurdu. Ara sokak dükkanlarda hala öyle. Ama yine de bilinçli petshoplar yok diyemem. En azından artık kaplara konulur 1 lt civarı. Ufak akvaryumlarda sergileyenlerde var.

Burada tüketicinin rolü önemli. Tüketici eğer bu balığı petshopta bu halde görüp alıyorsa petshoplar bardakta satmaya devam eder. Ya balığın adı çıkmış az su da yaşıyor diye. Alakası yok. Mesela google’a sorulan “beta balığı bardakta yaşar mı ?” sorusu bile yanlış bir soru. Bir balık nasıl bardakta yaşasın ? Bitki mi bu ? İşte demek istediğim de bu. Yani tüketici bunu soruyorsa da problem var. Ama o da ne yapsın önüne gelen bu. Tabii artık böyle bir bahane olmamalı. Yani bilmiyordum diye bir şey olamaz bence. Araştırmadım olabilir. İnternet diye mükemmel bir şey var önümüzde. Sor google’a. Mutlaka bir cevap bulacaksın.