Beta Balığı Güneşi Sever Mi ?

Evet betalar güneşi sever. Aslında bütün balıklar güneşi sever. Ama bu güneşin nasıl geldiğine bağlı. Eğer akvaryumu direkt güneş alan bir yere koyarsanız su kısa süre içinde ısınır ve yosunlanır. Su ısındıkça sudaki oksijen seviyesi düşer. Beta balığı labirent organı sayesinde atmosferden hava alır ancak 35-40 dereceler tüm balıklar için çok kötü sonuçlar doğurur ve kayıplar ortaya çıkar. İşte beta balığı güneşi sever mi sorusu hakkında daha fazla bilgi:

Peki betamıza güneşi nasıl göstermeliyiz ?

Balığınızı fanus veya kap içinde besliyorsanız, camın önünde güneş alan bir yere koymayın. Direkt aşırı güneş ışığı balığınıza zarar verir. Balığınızı aydınlık bir odada besleyebilirsiniz. Balıklar güneş ışığını direkt almadan da aydınlık bir ortamda yaşayabilirler.

Doğada balıklar güneşi önlemek için birçok gölge ve saklanacakları yerler bulurlar. Yaprak altlarına saklanabilirler, sazlıkların arasına girebilirler veya dibe dalarak kendilerini aşırı güneş ışığından korurlar. Akvaryumda bu doğal ortamı sağlamak için bitkiler, dekoratif unsurlar veya özel gölgelikler kullanabilirsiniz. Beta Balığı Akvaryumu Bitkileri Nelerdir >>

Beta balığı güneşi sever ancak aşırı güneş yosun yapar

Bu yazıda beta balığı güneşi sever mi aramasına cevaplar verdik. Sonuç olarak, balığınızı asla doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Balığınızın sağlığı ve refahı için akvaryumunu aydınlık bir odaya yerleştirmek yeterli olur. Doğada balıklar, kendilerini aşırı güneş ışığından korumak için gölgeler ve saklanabilecekleri yerler bulurlar. Akvaryumda bu doğal ortamı oluşturarak, balığınızın stres yaşamadan ve sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, güneş ışığına maruz kalan bir akvaryum, su sıcaklığını artırır ve fazla alglerin büyümesine neden olur.

Kerim’in Pet Dünyası’nı Instagram’dan Takip Edin >>