Beta Balığı İçin Kaç Lt Akvaryum Gerekir

Beta Balığı için en az akvaryum boyutu 10 litre’dir. Bu betanın sağlıklı bir şekilde hareket etmesi ve rahatça yaşayabilmesi için yeterlidir. Bu akvaryuma filtre ve ısıtıcı da koyabilirsiniz. Beta balıkları fanus denilen küçük cam kaplarda beslenmesi doğru değildir. Betanıza daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamak için en az 10 litrelik bir akvaryum tercih edin. Hadi gelin şimdi beta balığı için kaç lt akvaryum gerekir sorusu hakkında detaylı bilgilere geçelim.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>

Peki 10 litrelik bir akvaryumda beta balığı için neler gerekir

Mutlaka bir ısıtıcı alın. Ayrıca en ufak boy bir pipo filtre alarak otomatik temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Hafta da 1 gün %30-50 arasında su değişimi yapmak her anlamda akvaryumun sağlığı için faydalı olur. Akvaryumunuza bitkiler ekleyerek beta balığınız için doğal bir ortam yaratabilirsiniz.

Beta Balığına Uygun Filtreler Nelerdir >>

Beta Akvaryumu Nasıl Olmalı ?

Neden beta balıkları için düşük litreli akvaryumlar tercih ediliyor ?

10-15 litrenin üzerindeki daha büyük su hacmi özellikle halfmoon beta türleri için balığın fazla yorulmasına neden olur. Tayland’da yetişen tüm beta balıkları en fazla 3-4 litrelik kaplarda bu boylara geldiklerini unutmayalım.

Konuyu toparlarsak; beta balığı için akvaryum litresi için 10 ila 15 litre arasında olsun dedik. Fanus tipi kaplara filtre ve ısıtıcı kullanımınız zor olacağı için tercih etmeyin. Bu nedenle ben bir beta balığı için en az 10 litrelik bir akvaryum öneririm. Sonuç olarak akvaryumunuzu beta balığınızın ihtiyaçlarına uygun şekilde düzenlemeniz balığınızın sağlıklı bir şekilde yaşamasına yardımcı olacaktır. İşte bu sayfada genel olarak beta balığı için kaç lt akvaryum gerekir sorusuna cevap verdik. Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>