Beta Balığı ile Yaşayan Balıklar Hangileridir ?

Bu yazımda beta balığı ile yaşayan balıklar listesinden bahsetmiştim. Çok sorulan bir soru bu. Lepistesle beta balığı yaşar mı ? Ciklet balığıyla beta balığı besleyebilir miyim ? Japonlarla beta balığı bir arada olur mu ? Bence olmaz ve olmadığını da görüyoruz. Biraz açalım. Neden olmaz ?

Yüzeyde yüzen balıklarla kesinlikle olmaz

Beta balığı genel olarak yüzeyde gezen bir balıktır. Buna bağlı olarak lepistes, melek gibi balıklaa beta balığı ile yaşayan balıklar diyemeyiz değil mi ? Çünkü beta, bu balıklarla aynı yerde çok karşılacağı için lepistes ve melekler betaya vuracaktır.

Japon balığı Beta Balığı ile Yaşayan Balıklar arasına girer mi ?

Japon balıklarının da bakmayın böyle tatlı olduklarına. Taktılar mı balık bırakmazlar akvaryumda. Bende çok seviyorum japonları özellikle orandaların hastasıyım. Ama betayla olur mu derseniz kesinlikle hayır derim.

ciklet türleri Beta Balığı ile Yaşayan Balıklardan mıdır ?

Ciklet gibi bölgeci bir balıkla beta balığının yaşaması pek mümkün değil. Ciklet özellikle çok hızlı bir balık olduğu için betayı kısa sürede param parça edecektir.

Dip balıkları ile beta balığı yaşar mı ?

Kısmen evet. Bu defa da durum tersine dönüyor. Beta balığı çöpçü, vatoz gibi balıklara her gördüğü yerde vurabiliyor. Bir de gerek yok. Yani dip balıkları çoğu kişi tarafından balık dışkısı yiyen balıklar olarak sanılıyor ancak alakası yok. Dip balıkları fazla yemleri yerler. Dibe düşen ve diğer orta alan balıklarının ulaşamadığı, taşların ve kumların arasına giren yemleri yiyerek ekosisteme katkıda bulunurlar.

Herkesin hayali karma bir akvaryumda beta balığı

Herkes istiyor ki her balığı bir arada besleyebileceğim bir akvaryumum olsun. Bu malesef mümkün olmuyor. Özellikle konu beta ise hiç de kolay değil. İnsanlar beta balığı için çabuk ölüyor diyor. Ancak ölüm nedenlerini araştırmıyor. Siz şartları sağlamadan bir balığın nasıl sağlıklı kalmasını beklersiniz değil mi ?

Evet arkadaşlar bu yazım da beta balığı ile yaşayan balıkları inceleyerek kısaca bir şeyler yazdım. Yukarıda verdiğim linkte daha detaylı bilgi bulacağınızdan eminim. Ayrıca YouTube kanalıma buradan ulaşabilirsiniz.