Pipo Filtre Nasıl Çalışır – ÇOK NET ANLATIM

Arkadaşlar pipo filtre nasıl çalışır ki akvaryumu temizler. Pipo filtre mutlaka ve mutlaka bir hava motoru olması şartıyla çalışır. Hava motorundan çıkan havanın pipo filtre iç mekanizmasının tepesinden girer. Giren bu hava aşağı doğru bir basınç oluşturur. Bu basınca yukarı çıkar. Hava yukarı çıkarken oluşturduğu akım sayesinden çevresindekileri içine çeker.

Pipo Filtre Nasıl Çalışır

Pipo filtre çalışma grafiği incelemesi

Yukarıda çizdiğim grafiği detaylı incelerseniz daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Pipo filtre tamamen bu mantıkta çalışmaktadır. Eğer az hava akımı verirseniz az çekim alanı oluşur ve az toplar. Ancak yüksek akım verirseniz yani hava motorunuz güçlüyse bu durumda daha fazla akım olacağı için daha iyi bir filtreleme olur.

Pipo filtre akvaryumu nasıl temizler ?

Pipo filtre akvaryumu biyolojik olarak temizler. Yani pipo filtrenin içindeki süngerin içerisinde oluşan nitrifikasyon bakterileri suyu süzerek suyu daha zehirli olandan daha az zehirli olan gazları çevirmekle görevlidir. Bu gazlar amonyak, nitrit ve nitrattır. Amonyak ve nitrit çok zehirlidir. Nitrat ise daha az zehirlidir. Nitrifikasyon bakterileri bu döngüyü tamamlamak için sürekli çalışır. İşte pipo filtre nasıl çalışıyor dediğimiz zaman pipo filtre oluşturduğu akım sayesinde içindeki bakterilerin suyu süzmesiyle çalışır diyebiliriz.

Pipo filtre akvaryumu temizler mi derseniz işte cevabı burada >>
YouTube kanalımda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bitkili akvaryumlarda pipo filtre çalışır mı ?

Açıkçası ben bitkili akvaryumlara pipo filtreleri yakıştıramıyorum. Pipo filtre evet biyolojik olarak çok iyi bir filtre modeli ancak kaba bir filtre. Güzelim bitki akvaryumlarına da bence hiç yakışmıyor. Hatta bir ara pipo filtre mi iç filtre mi diye bir video yapmıştım. Sayfası burada >> Bana göre bitki akvaryumlarına iç filtre veya dış filtreler tercih edilmeli. Pipo filtreler üretim akvaryumları ve çok balıklı akvaryumlar için tasarlanmış filtreler aslında.

Bence pipo filtre tasarlayan firmalar bu konuya eğilmeli ve bu kadar çok satan bir filtrenin tasarımını tekrar gözden geçirmeli.

Pipo filtre uygulamasını hava motoru olmadan kafa motoruna bağlayan da var ancak bu farklı bir uygulama.