Beta Balığı Susuz Ne Kadar Yaşar?

Belki 1 dakika yaşayabilirler. Bu tamamen nemli kalmasına bağlıdır. Beta balıkları normal de susuz ortamda hayatta kalamazlar ve hızla ölürler. Ancak akvaryumdan ilk atladığında üzerinde bir miktar su olacağı için 1-2 dakika da olsa yaşamaya devam eder. Üzerindeki su kurudukça zaman daralır. Bu nedenle susuz bir ortamda solungaçları etkili bir şekilde çalışamaz ve balık havasız kalır. Bu durumda da beta balığı susuz ne kadar yaşar sorunuza nerdeyse hiç yaşamayaz cevabını vermek zorunda kalırız.

Beta balığı neden susuz yaşayamaz ?

Betalar su içinde yaşamaya adapte olmuş türlerdir ve doğal yaşam alanları olan tatlı su göllerinde veya akarsularda yaşarlar. Beta balıkları ve diğer balık türleri de oksijen suyun içinden süzerek alırlar. Bu nedenle, beta balıklarının sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi ve uzun ömürlü olabilmesi için uygun su parametreleri ve kalitesi sağlanmalıdır. Beta balıklarının susuz bir ortamda yaşama süreleri sadece birkaç dakika veya saatlerle sınırlı olur.

Ayrıca beta balıkları için ideal su sıcaklığı genellikle 24-30°C arasındadır. Suyun pH seviyesi, amonyak ve nitrit gibi zararlı maddelerin düzeyleri de kontrol edilmelidir. Su düzenli olarak temizlenmeli ve filtreleme sistemi kullanılmalıdır.

Beta Akvaryumu Nasıl Olmalı ?

Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>

Eğer beta balığınız fanusta atladıysa ilk ne yapmanız gerekir ?

Bunu görür görmez hemen balığı elinizle veya kepçeyle alıp suyun içine atın. Ancak diyelim ki 15 dk sonra geldiniz ve balık hala nemli. Eğer böyleyse yine suya atın, nemli kalmışsa geri dönme ihtimali var. Şansınıza düşerken bol suyla beraber düşmüştür, yerde bir miktar su kalmıştır ve bu da balığın nemli kalmasını sağlamış olabilir.

Beta balıklarının susuz kalma sebebi fanustan veya akvaryumdan atlamaysa bu atlamanın önüne geçmek gerekir. Özellikle yabani beta türleri daha çok atlama eğilimindelerdir. Halfmoon ve diğer uzun kuyruklu türer gibi betalar çok atlamazlar aslında. Ancak yine de bu ihtimali düşünerek ya suyu biraz daha az doldurun ya da akvaryumun üzerini bir cam parçasıyla kapatmanızı tavsiye ederim. Bu yazıda beta balığı susuz ne kadar yaşar gibi çok sorulan bu sorunuza cevaplar verdik.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>