Beta Balığı Yalnız Yaşar Mı?

Beta balıkları zaten yalnız yaşayan balıklar olarak bilinir. Diğer balıklar ile birlikte yaşamaya pek uygun değillerdir. Beta balıkları, diğer balıklarla birlikte yaşadıkları zaman, saldırganlaşırlar. Bu nedenle, beta balığı yalnız yaşar mı sorusuna evet diyerek beta balığı satın alırken, onu yalnız bir akvaryumda beslemeniz gerekir de ekleyebiliriz.

beta balığı yalnız olarak akvaryum da nasıl yaşar ?

Beta balıkları, 10-15 litrelik bir akvaryumda rahatlıkla yaşayabilirler. Akvaryumunuzun içerisinde, beta balığı için bir yuva ve bazı bitkileri bulundurmanız gerekir. Beta balıkları, yuvalarını saklanmak ve yumurtalarını bırakmak için kullanırlar. Bitkiler, akvaryumunuzun görünümünü güzelleştirir ve beta balığı için doğal bir ortam sağlar.

Kerim’in Pet Dünyası’nı Instagram’dan Takip Edin >>

Beta balıkları neden yalnız bakılmalıdır ?

Özellikle erkek beta balıkları agresif olur ve birbirleriyle çatışmalar yaşarlar. Doğal olarak alan savunması yapan ve üreme döneminde rekabetçi davranışlar sergileyen beta balıkları, birlikte yaşadıklarında sık sık stres yaşar. Dişi beta balıkları daha sakindir, ancak yine de uyumsuzluk sorunları yaşanır.

Bu nedenle, beta balığının tek başına yaşaması genellikle en iyi seçenektir. Tek başlarına olduklarında daha rahat hissederler, stres seviyeleri düşer ve genel sağlık durumları daha iyi olur. Beta balığınızı rahat ettirecek ve sağlığını koruyacak şekilde düzenlemeler yapmak en iyisi olacaktır. Kısaca beta balığı yalnız yaşar mı diye arandığında en doğru cevap yalnız bakılmasıdır diyebiliriz.

Beta Akvaryumu Nasıl Olmalı ?