Beta Balığı Yaşı Nasıl Anlaşılır ?

Yaşlı beta balıklarının renkleri daha koyudur. Gözlerinde bazen mat bir perde olur. Hareketleri çok yavaştır ve diğer betalara göre gövdesi daha kalındır. Bu bilgiler bize beta balığı yaşı nasıl anlaşılır sorusu hakkında bazı yanıtlar verir.

Gövdesinin kalınlığına bakarak beta balığının yaşı anlaşılır mı ?

Genel olarak, beta balıkları yaşlandıkça gövdeleri kalınlaşır. Gövde kalınlığı 2 cm’ye yakın olan bir beta görürsen bu balığın en az 2 yaşında olduğunu düşünebilirsiniz. Genç betalar genellikle daha ince gövdelere sahiptir. Kuyruk uzunluğu yaşı belirlemez. Daha 6 aylık olup ama kuyrukları çok uzun olan betalar görebilirsiniz.

Beta Balığı Yaşı Nasıl Anlaşılır

beta balığının yaşını rengine bakarak anlayabilir miyim ?

Evet, beta balıklarının renkleri ve desenlerine bakarak yaşını kısmen anlayabiliriz. Yavrular genellikle daha soluk renklere sahip olabilirken büyüdükçe daha canlı renklere ve belirgin desenlere sahip olur. Ancak yaşlı balıkların renkleri belirgin şekilde daha koyu olur. Maviler koyu laciverte, kırmızılar bordoya yakın derecede koyulaşır.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>

Hareketlerine bakarak beta balığının yaşını anlayabilir miyiz ?

Yaşlanan beta balıkları genellikle daha sakin ve yavaş hareket ederler. Genç beta balıkları daha hareketli ve keşifçi olma eğilimindedir. Ancak şununla karıştırmayalım; beta balığının suyu soğuksa kendini koruma adına hareketlerini yavaşlatır. Genelde kış aylarında fanuslarda beta balıklar adet donuk şekilde hareketsiz kalırlar. Bu davranışı yaşlılık olarak görmeyin, bu tamamen su şartlarının kötülüğü ile alakalıdır.

Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>

Okuduğunuz bu sayfada beta balığı yaşı nasıl anlaşılır sorusuna bazı yanıtlar verdik. Eğer akaryum ve balık hobisinde biraz Beta balığının tam yaşını belirlemek için doğrudan bir yöntem yoktur. Yukarıdaki gözlemlere dayanarak balığın yaklaşık yaşını tahmin edebilirsiniz.