Beta Balığı Nasıl Çoğalır ?

Beta balıkları yumurtlayarak çoğalır. Erkek beta dişiyi sıkıca sarar ve yumurtaları döller, bu esnada dişi beta yumurtalarını bırakır. Erkek düşen yumurtaları ağzına alır ve köpük yuvasına taşır. İşte beta balığı nasıl çoğalır sorularına maddeler halinde açıklamaları aşağıda bulabilisiniz.

Beta balığını çoğalmak için iyi besleyin

Beta üretimine başlamadan önce dişi ve erkek betayı 1 ay önceden sıkı beslemek gerekir. Bu sıkı beslemeyi canlı yemlerle yapın. Özellikle tubifex dişi betaların yumurta toplamasında çok etkilir. Ayrıca su sıcaklığı da üretime teşvik eden bir etkendir.

Beta balığını çoğaltırken nasıl bir üretim akvaryumu kurmak gerekir ?

Üretim akvaryumunda mutlaka bir ısıtıcı kullanın. Isıyı 28 dereceye ayarlayın. Yuva malzemesi olarak strafor parçası, yaprak veya şeffaf bir naylon torba parçası koyabilirsiniz. Üretim akvaryumun kum kesinlikle olmamalıdır. Ek olarak geceleri loş bir ışık üretim sürecini kısaltır.

Beta balığı üremesi nasıl olur ?

Yuvayı yapan erkek beta dişiyi yuvanın altına çağırmak için adeta dans eder. Bundan etkilenen dişi yuvanın altına gelir. Erkek beta hafif ağız darbeleriyle dişiyi sarılmaya ikna eder. Çiftleşmeyi kabul eden dişi erkeğin onu sarmasına izin verir ve erkek vücudunu kıvırarak dişi sarar. Dişi bu sarılmadan 4-5 saniye sonra yumurtları döker ve erkek dökülen yumurtaları alıp köpük yuvasına taşır.

YouTube Beta Balığı Üretim Videolarımı İzleyin >>

Erkek beta yumurtalara kuluçka yapar

Erkek beta balığı, yumurtaları yuvada korur ve hava sağlayarak yumurtaların sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Bu süre zarfında erkek balık da yuvayı korur ve dişi beta yumurtladıktan sonra akvaryumdan alınmalıdır. Yavrular çıkmaya başladığında, erkek balık yuvadan çıkan yavruları toplar ve onları yine köpük yuvaya taşır.

Beta balığı üreme süreci nasıl işler özetlersek;

2 farklı cinsiyette beta balığının bir araya getirilmesi ve gerekli üreme şartlarının sağlanmasıyla beta balıklarınızı çoğaltabilirsiniz. Temel de ısıtıcı kullanmak ve doğru eşleri seçmek üretimin anahtarıdır. Bu yazımda beta balığı nasıl çoğalır sorunuza cevaplar vermeye çalıştım. Size tavsiyem mutlaka beta üretim videolarını izlemeniz.

Tüm Detaylarıyla Beta Balığı Üretimi >>