Beta Balığımın Rengi Soldu

Beta balıklarında renk solması genelde yaşadıkları su soğuksa ortaya çıkar. Soğuk sularda betaların renkleri solduğu gibi hareketleride durgunlaşır ve yemlere karşıda isteksiz davranır. İşte aşağıda beta balığımın rengi soldu sorusuna neden olan bazı yaygın faktörleri yazıyoruz.

Beta balığımın rengi solgunlaştı, ne yapmalıyım?

Rengi solan bir beta balığının hemen su şartlarının düzeltilmeniz gerekir. İlk yapmanız gereken suyun ısısını yükseltmek ve 26-28 dereceler arasında bir yerde sabitlemektir. Bunu ancak termostatlı bir akvaryum ısıtıcı kullanarak yapabilirsiniz. Isıyıyı istenilen değer getirdikten sonra suyu da %50 oranında aynı ısıda ki temiz ve 24-36 saat dinlendirdiğiniz suyla değiştirin. Soğuk suyla değişim yaparsanız balığınız şoka girer ve hastalıklara daha da açık hale gelir.

Beta Balığı Için Uygun Isıtıcılar Nelerdir ? >>

Beta balıklarında renk solması hastalık belirtisi midir ?

Evet, genelde betamın rengi soldu diye arama yapanlar kesin beta hastalıklarıyla uğraşıyordur. Bazı hastalıklar da beta balığının renklerinin solmasına neden olur. Örneğin, kuyruk erimesi, kuyruk kısması gibi paraziter enfeksiyonlar, balığın renklerinin solmasına ve genel olarak sağlığının kötüleşmesine neden olur. Beta Balığı Hastalıkları Hakkında Bilgiler >>

Rengi solan beta balığının sağlığını nasıl iyileştirebilirim ?

Yukarıdaki ısı ve su değişimleri gibi temel değişiklikleri yaptıktan sonra artık beta balığınıza güç takviyesi yapabilirsiniz. Bu güç takviyesini de artemia gibi canlı yemlerle sağlarsınız. Bildiğiniz gibi ulaşması en kolay canlı yemlerden biri artemia’dır. Ancak yumurtaları açması zor olarak görürüz. Basit şekilde artemia çıkartmak için aşağıda çok yeni bir video hazırladım aşağıdan izleyebilirsiniz. İlk zamanlar günde 2 defa artemia vererek betanıza enerji sağlarsınız.

Bu aşamada tabii su değerlerini stabil etmemiz gerekir. Israrla her zaman söylediğim gibi 26-28 derecelerde bir su sıcaklığı ve temiz su şartları sağlamanız gerekiyor.

Sonuç olarak eğer beta balığınızın renkleri soluyorsa ve diğer belirtiler (hareketsizlik, iştahsızlık, yaralar vb.) görülüyorsa çözümler üretmeniz gerekir. Okuduğunuz bu sayfada beta balığımın rengi soldu sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>