Beta Balığının Rengi Değişir Mi?

Evet, bazı beta balıklarının renkleri zamanla değişir. Genelde marble geni taşıyan beta balıkları renk değiştiriler. Balığınızın üzerinde zamanla deri üzerinde soyulmalar gibi oluşumlar görürseniz işte bu renk değişimi yapacak bir balıktır. Bu yazımızda beta balığının rengi değişir mi gibi çok sorulan bu sorunuza cevap vereceğiz.

Beta Balığının Renk değişimi marble geni olan balıklarda olur.

Beta balıklarının renklerindeki değişimlerin temel nedeni genetik faktörlerdir. Tabii ki su kalitesi, beslenme ve aydınlatma gibi etkenlerden de anlık renk solmalarını görebilirsiniz. Ancak bunlar kalıcı renk değişimleri değildir. Kalıcı renk değişimleri sadece marble geni sayesinde gerçekleşir.

Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>

Marble genine sahip beta balığı genetik olarak değişecek renk özelliklerine sahiptir. Eğer bu balıklar üretilirse bu renk özelliği kalıtım yoluyla yavrulara aktarılır. Bir üretimde marble beta kullanılırsa bir daha o yavrulardan marble genini çıkartmak çok zordur.

Beta balığının rengi yaşla birlikte değişir mi?

Beta balıklarının renklerindeki değişimler bazen yaşa bağlı olarak da ortaya çıkar. Tabii renginin değişeceği kadar bir betaya uzun süre bakabildiyseniz bu büyük bir başarıdır. Mesela maviler daha koyulaşır, kırmızılar daha bordoya doğru gider. Bu koyulaşmaları da renk değişimlerine örnek verebiliriz.

Beta Balığı Renkleri ve Renk Genetik Tanımları Burada >>

Bu yazıda Beta balığının rengi değişir mi aramasına cevaplar verdik. Sonuç olarak, beta balıklarının renklerinin ancak marble genine sahipse değiştiğini anladık. Yaşlanma ve kötü su şartlarının da kısa dönemliğine balığın renk değişiminde daha doğrusu renk solmasında etkisinin olduğunu anlamış olduk.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>