Beta Canlı Yem Türleri Nelerdir ?

Beta canlı yem dediğimiz zaman bir betanın en sevdiği yem diyebiliriz. Tabii ki kuru yemleri de sever ancak etçil bir balık olduğu için ikisi arasında her zaman canlı ve hareket eden yemleri tercih edecektir. Şimdi kısaca beta canlı yemlerini ele alalım. Beta balığı beslenmesi ile ilgili genel bilgi için tıklayın

Artemiayı beta canlı yemi olarak kullanırız

Özellikle yavru betaları büyütürken çok sık kullanılan bir beta canlı yem türüdür. Artemia yumurtaları kuru şekilde alırız. Tuz ve suyun içine konularak yumurtalardan artemialar çıkar. Çıkan artemialar balıklara veririz. Her gün artemia çıkarabilirsiniz. Sabah akşam artemia şişesine yeni yumurtalar eklersiniz. Artemia çıkartmak ile ilgili sayfam için tıklayın %50 protein oranına sahip hijyenik bir canlı yem türüdür. Özellikle ilk 1 ay mutlaka betalarımıza verilmelidir.

Beta Canlı Yem

Su piresini de beta canlı yemi olarak veriliz

Su piresi de beta balıklarının sevdiği canlı yemler arasındadır. Sürekli hareket halinde olan su pireleri beta balıklarının oldukça ilgisini çeker. Sabah akşam verebilirsiniz. Hiç şişkinlik yapmaz. Ancak Türkiye şartlarında su piresi üretmek oldukça zor. Benim çok denemelerim oldu. Ancak hiç istikrarlı şekilde üretim yapamadım malesef. Yani balıklara verecek kadar bir üretime ulaşamadım. Bu linkten bakabilirsiniz. Tayland’da betaları genelde su piresi ile büyütüyorlar. Bir de orada monia diye su piresi benzeri bir canlı var. En sık monia veriyorlar. Türkiye’de malesef yok.

Beta Canlı Yem

Tubifex canlı kurt

Akvaryum ve balık üretiminde vazgeçilmez yemler arasında olan bir beta canlı yemidir. Tüm balıklar için kullanılabilir. Günde 1 öğün verilmesi normaldir. Tubifex canlı yeminin dezavantajları vardır. Bunlardan birisi hijyenik olmamasıdır. Tubifex yemi Eskişehir’in porsuk nehri denen yerinden çıkarılır. Tubifexlerin olduğu bölümlere şehrin kanalizasyonunun bir kısmı akmaktadır. Ayrıca içinde bir çok zararlı parazitler barındırır. Ancak yıllardır üreticiler tarafından tercih edilmektedir. Canlı tutması kolay değildir. Kısa sürede ölür ve çok kötü kokar. Canlı tutmak için zorunlu şart soğuk olmasıdır. Sıcakta çok çabuk ölür.

Beta Canlı Yem

Betalara verdiğim kuru yemler hakkında video için tıklayın