Su Piresi Akvaryumu Kurdum

Merhaba arkadaşlar. İstediğim gibi üremeyen canlılardan birisi de su piresi. Ne yazık ki videolarda gördüğümüz şekilde 1000’lerce haline gelmiş öbek öbek su piresi hiç üretemedim. Üreme bir şekilde oluyor ama beklentiyi karşılamıyor. Yani balıklara verecek şekilde üretim olmuyor. Olanı versem kültür kalmayacak neredeyse o derece.

Yazın balkon saklama kaplarına su piresi üretim tesisi kurmuştum ufak çapta. 10-15 adet pireden şu an ki duruma geldiler. Bazılarını da balıklara verdim. Kaplar ufak olduğu için sanıyorum üreme durdu. Anaçlar duruyor ancak üreme yok.

Geçen haftalarda akvaryumlarımdan bir tanesi çatladı. Onu onardım ancak dün ötekisi de çatladı. Demek ki o camların miadı dolmuş artık. Onardığım akvaryumu aldım balkona koydum. Balkonda pireleri de içine saldım. Artık orada ne olacaksa olsun. Litre büyük olduğu için (50 lt) yem konusunda denemeler yapabilirim.

Yem olarak sprulina veriyorum ancak su piresinde en hızlı üretimi tetrabits’i sıcak suda eritip kalan kırmızı suyu vererek almıştım. Bu akvaryumda da onu deneyeceğim. Sadece çok sık vermemek gerekiyor. Suyu epey bozuyor nitratı arttırıyor.

Su piresi akvaryumu güncelleme

26 Ekim 2020’de kurduğum su piresi akvaryumunun 2.videosu ile beraberiz arkadaşlar. Akvaryumda ve su pirelerinden gelişme var. Akvaryumu iyi yapıştırmışım ki o çatlak yerinde su sızma yok. Bu çok iyi oldu. En azından kalıcı bir su piresi akvaryumu olacak. Akvaryumun tüm camları yosunla kaplanmış durumda şu anda. İçinde de hafif bir yeşil su oluşumu var. Babamın akvaryumundan java mossları da bu akvaryumun içine attım. Java mossların içinde infusoria vardır. Onlarda burada ürerler diye düşünüyorum. Son durumla ilgili bilgi aşağıdaki videoda.

Su Piresi Akvaryumunda Son Durum – 06-12-2020

Arkadaşlar gördüğünüz gibi güzel üretim oldu 1 ay içinde. Bu üretimin kaynağı balık yemi diye düşünüyorum. Balık yemini su pireleri için şu şekilde veriyorum. Yemleri bir bardağın içinde 2 çay kaşığı yem atıyorum. Üzerine kaynar su döküyorum. Bardağı yarıdan biraz fazla suyla dolduruyorum ve karıştırıyorum. 10 dk içinde suyun rengi verdiğiniz yemin rengine dönüşüyor. Ben tetra bits verdiğim için kırmızıya dönüşüyor. Bu kırmızı suyu pirelere veriyor. Hafta da 2 gün bunu yapmak yetiyor. Fazlası suyu çok bozuyor bilginize.