Beta Ne Zaman Çiftleşir?

4 aylıktan itibaren çifleşir. Dişi ve erkek beta balıkları, uygun şartlar altında bir araya geldiklerinde çiftleşme gerçekleşir. Ancak çiftleşme davranışları, balıkların cinsiyetlerine ve genel sağlık durumlarına bağlı olarak değişir. Bu yazımızda beta ne zaman çiftleşir gibi çok sorulan bu sorunuza cevap vereceğiz.

Beta nasıl Çiftleşir ?

Erkek beta balıkları, dişilere çekici gelmek için yuva yapma davranışları sergiler. Erkek yumurtaları kuluçka yapmak için bir köpük yuva yapar ve bu yuvaya dişiyi çekmeye çalışır.

Dişi beta balıkları, erkeklerin yaptığı köpüren yuvanın altında erkeğin dişiyi sarmasıyla yumurtalarını bırakır. Erkek beta balığı dökülen yumurtaları dikkatlice ağzına alır ve yumurtaları korumak için yuvanın içine püskürterek bırakır.

Çiftleşme davranışları genellikle uygun şartlar altında gerçekleşir. Uygun bir çiftleşme akvaryum ortamı sağlamak için yeterli büyüklükte bir akvaryum, uygun su sıcaklığı (26-28 derece), strafor parçası veya bir yaprak bırakarak yuvanın sarılacağı alanı temin edebilirsiniz.

YouTube Beta Balığı Üretim Videolarımı İzleyin >>

Beta üretimi ile ilgili en kapsamlı sayfa burada >>

Unutmayın ki, beta balıkları doğada yalnız yaşayan balıklar olduğu için, çiftleşme dönemi dışında tek başına tutulmaları daha uygun olacaktır. Eğer beta balıklarınızın çiftleşme davranışları gösterdiğini fark ederseniz, yumurtalardan yavruların çıkmasını istiyorsanız, yavruların bakımını üstlenebileceğiniz bir plan yapmanız gerekecektir. Genel olarak bu sayfada size beta ne zaman çiftleşir sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik.