Betaya Yeni Başlayacaklara Önemli Tavsiyeler

Öncelikle bende betada daha çok yeni olsam da yine de bir takım tavsiyeler vermeye çalışacağım. Çünkü beta balığından neredeyse her ay yeni bir özellik keşfediyorum ve daha iyi tanıyorum. Bunları olabildiğince sizlere aktarıyorum. Her zaman size kendi izlediğiniz yolun en doğru yol olacağını tavsiye ederim. Çok hayati hamleler olmadıkça hiç kimseyi dinlemeyin. Başlıyoruz.

Herkes en iyi bildiğini sanar. Kimseyi Dinlemeyin

En ufak bir konu da olsa bile beta dünyasında ayrılışlar oluyor. Yani standart bir yem konusundan dahi her kafadan bir ses çıkar. Eğer her şeyi gruplarda soruyor ve cevap bekliyorsanız işiniz çok zor. Kafanız allak bullak olur. Hiç bir şey yapamazsınız ve başarı sağlayamazsınız. Ya kendinize bir kişi seçin onun her dediğini yapın ya da kimseyi seçmeyin kendiniz araştırma yapın. Ben bunu seçmiştim.

Google’dan arama yapın

En ufak sorunu dahi gruplarda sormadan önce mutlaka google’da arama yapın. Emin olun karşınıza cevap çıkacak. Ben betaya başladığımda gruplarda hiç soru sormadım. Hep google’dan araştırdım. Deneye deneye kendi yöntemimi geliştirdim. Tabii bu zamanda çok hatalar yaptım hala da yapıyorum ama emin olun birine sorsanız dahi acemiliğin getirdiği heyecanla olur olmaz hatalar yapabiliyorsunuz. Kimseye sormadan google’da araştırma yapın ve bu bilgileri yorumlayarak devam edin. Mesela görüyorum; yeni başlayan arkadaşlar hemen üretim yapma derdinde. Daha yavruların ne yiyeceğini bilmiyor, artemia çıkartmayı bilmiyor ama parayı vermiş bir takım dolu balık almış. Balıklar yumurtlamış. Sonra hemen yazıyor. Yavrular ne yer ?

Be kardeşim insan önceden bir aramaz mı ? Ne yer ne içer ? Nasıl üretim yapılır diye ? Burada gerçekçi olacağım ve şu anda Türkiye’de beta üretimi konusunda benim sayfamın üzerine dolu bir bilgi kaynağı yok. A’dan Z’ye beta üretimi ile ilgili her şeyi sitemde bu sayfada bulabilirsiniz. O yüzden görmedim etmedim bulamadım gibi laflara gerçekten kızıyorum. Bunu yapmayın lütfen.

Hemen üretime girmeyin

Hemen bir takım balık alıp üreteceğim diye acele etmeyin. Balıkları alın ama üretmeyin. Önce beta balığı nasıl beslenir onu öğrenin. Balıkları tanıyın. Bu esnada üretimle ilgili yazılar okuyun. Grupları takip edin. Acemilikten utanmayın ama her topada girmeyin. Yani bariz alıntı bilgileri sanki kendiniz biliyormuş gibi yorumlar yazmayın. Bu çok belli oluyor çünkü 🙂

Betaya başlayacağınıza emin misiniz ?

Beta hem bakımı hem de üretimi diğer türlere göre zordur. Yani bir lepistes, moli gibi balıklarla kesinlikle karıştırılmaması lazım beta balığının. Durup dururken oraya buraya sürter. Size küser. Yem yemez. İlgi göstermezseniz hastalanır. Gerçekten karakterli bir balıktır. Üretimi ayrı zor iştir. Ürettikten sonra çok daha fazla işiniz çıkar. Yavruların bakımı. Büyütmesi. Erkeklerin teklenmesi yani ayrı kaplara konulması vs. Bir arada bakılacak bir balık değildir. O yüzden erkekler mutlaka ayrı kaplarda yaşamak zorundadır. Eğer zamanınız ve imkanınız yoksa beta üretimine gerçekten hiç girmeyin.

Evet arkadaşlar kısaca betaya yeni başlayacaksanız ufak ufak bilgiler vererek önizleme yapmaya çalıştım. Umarım işe yarar. Sitemde gezerek beta balığı hakkında bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Başta söylediğim gibi lütfen araştırma yapın ve öyle ilerleyin.