Deniz Akvaryumunu Kapattım

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 7 ay önce kurduğum deniz akvaryumunu bugün itibariyle kaldırıyorum. Protein skimmersız ve düşük destekli bir deniz akvaryumu olacak diye yola çıkmıştım. Öyle de oldu. Kurulumda bol miktarda bakteri besini ve 1 aya yakın bir süre beklediğim için yeterli bakteri popülasyonu oluştu. Azot döngüsü sürecini az yosunla atlattım.

Aydınlatmayı çok yakmadığım için alglerin gelişmesini engellemiş oldum. Camlarda sadece diatom alg dediğimiz kahverengi yosun çıktı. Kayaların üzerinde dahi yosunlanma olmadı. Bu da demek oluyor ki bu akvaryumun sistemi alglerle ve diğer olumsuz etkenlerle başaçıkabildi.

İçinde dayanıklı bir balık olan mavi damsel yaşıyordu. Sisteme 1 balık daha ekleyebilirdim ancak gerek duymadım çünkü bu defa deniz akvaryum bana keyif vermedi. Tabii bunda düşük destekli bir akvaryum kurmamdan kaynaklandı. İçinde bolca mercan olan bir akvaryum hayal etseydim daha fazla enerji ve maddi kaynak gerekiyordu. Belki ileriki yıllarda yeniden bir deniz akvaryumu kurarım. Ama uzun bir süre daha düşünmüyorum.

Bu akvaryumu ilk kurduğumda yoğun eleştriler geldi. Yok skimmer olmadan olmaz. Yok kum yıkanmaz. Kayalar yıkanmaz. Balık öyle konulmaz 😀

Videoda da bahsettiğim gibi sadece videom izlensin diye kendimi yakmam. Bir şey yapıyorsam mutlaka onun arkasında emin olduğum bir kaynağım vardır. Nitekim de öyle oldu ve tam amacıma uygun bir akvaryum kurdum. Türkiye’de deniz akvaryumuna insanlar atomu parçalamak gibi bakıyorlar. Çok zor ve inanılmaz bir şey olarak görüyorlar. Bu da malesef araştırmadığımız ve bilinçsiz satıcılar yüzünden oluyor. Halbuki biraz araştırsak biraz okusak herşeyi yapabiliriz.

Beklentilerinize göre akvaryum kurun

Hem tatlı su hem de tuzlu su akvaryum kurulumlarında adeta mottom haline gelen bir cümle var. Beklentilerinize göre akvaryum kurun. Bence çok net şekilde her şeyi anlatıyor. Eğer bol bitkili zemini sardırdığınız ve kıpkırmızı ve yemyeşil bitkiler hayal ettiğiniz bir akvaryum varsa o zaman mutlaka aydınlatma, co2 ve taban malzemelerine yatırım yapın.

Rengarenk bol mercanlı ve balıklı cıvıl cıvıl bir deniz akvaryumu hayal ediyorsanız o zaman da yine aydınlatma, protein skimmer ve reaktör, sump gibi ekipmanlara yatırım yapın.

Tabii ki bunlar sadece parayla olacak işler değil. Araştırın ve bilgi sahibi olduktan sonra para harcayın.

Veya beklentilerinizi düşük tutarak düşük destekli akvaryumlar yapın ve arkanıza yaslanın izleyin 🙂

Bu akvaryumun kurulumdan itibaren olan videoları aşağıda izleyebilirsiniz.

Deniz akvaryumu kurulum videosu

Akvaryum bakteri besini ekledim

Deniz akvaryumuna balık aldım : clown fish

Aldığım balık atladı 🙁

Mavi damsel ve goby aldım

Geçmiş yıllarda kurduğum deniz akvaryumları