İlk Lepistes Üretimi Kim Yaptı ?

Robert John Lechmere Guppy mi yoksa Albert Günther mi ?

Kimdir acaba bu Robert John Lechmere Guppy. İngiliz bir rahip. Canlılara ve doğaya meraklı biri. Aynı zamanda balıklara da meraklıymış ki yeni tür arayışları sırasında lepistesle karşılaşmış. Gelin bu sayfada ilk lepistes üretimi sorunuza cevaplar bulalım.

Lepistes’in bulunmasında aslında 2 kişi var.

1.kişi aslında Albert Günther adında Alman bir bilim adamı. 1859 yılında Lepistes’i Güney Amerika’da bulunan Trinidad adasında keşfediyor.

Daha sonra ne oluyor bilmiyoruz ama sanıyorum Albert hoca duyuru kısmında biraz ihmalkarlık yapıyor. Tabii aynı zamanda bilimsel ve meraksal çalışmalara devam eden rahip Robert John Lechmere Guppy 1866’da lepistesleri yine aynı ada da Trinidad’da keşfediyor ve ben buldum diyerek Londra’daki British müzesine gönderiyor. Müzedekilerden birisi büyük ihtimalle durumu farkediyor. Bu balıklarında daha önceden birisi tarafından gönderildiğini hatırlıyor olsa gerek ki konu rahibe mal olmuyor. İlk bulan Albert Günther adlı Alman bilim adamının vermiş olduğu Lebistes reticulatus ismi geçerli sayılıyor. Ama rahibin soyadı guppy olduğu içinde yıllardır çoğu ülkede guppy olarak alışılagelmiş bir kelime oluyor.

Lepistes Balığı Hakkında Herşey Burada >>

Daha sonra Poecilia reticulata adı ile devam eden Lepistes balığının 1900’lerin başında Avrupa’ya getirilmesiyle adeta patlama etkisi yaratarak buradan tüm dünyaya yayılıyor.

Yıllardır akvaryum meraklılarının en sevdiği ve en çok beslediği balıklar arasında ilk sıralarda yer alana lepistes balığının günümüzde 200 farklı türü olduğu biliniyor. Özellikle 2000 yılı sonra tür de büyük bir değişim ve gelişim olduğunu görüyoruz. Şu anda da (2019) adeta her 3 ayda bir Tayland’dan yeni bir lepistes türü fotoğrafı görüyoruz. Lepistes ve Akvaryum Ekipmanları >>

Lepistes’in genel hayatı hakkında bilgiler yazmayacağım çünkü çoğumuz artık bunu biliyoruz.

Sorunun cevabına gelirsek;

Herhalde ilk Albert Günther bulduğuna göre ve J.L.Guppy’nin keşfi ile arada da 1859-1866 7 yıl olduğuna göre Albert Günther bu arada mutlaka evcilleştirme çalışmaları yaparken üretimde yapmıştır diyebiliriz gibime geliyor. Güney Amerikalı bir balığında bir Alman tarafından keşfedilmesi de zaten ilginç bir olay. En azından Amerikalı bir bilim adamı keşfetseymiş 🙂 Okuduğunuz bu sayfada ilk lepistes üretimi sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik.

İnternette bu konu ile ilgili çok kaynak yok. Eğer daha farklı ve gelişmiş bilgilere sahip arkadaşlar varsa yorum kısmına katkıda bulunmalarını rica ederim.