Halfmoon Beta Beslemenin Zorlukları

İstanbul gibi bir şehirde Halfmoon beta balığı yetiştirmenin zorluklarına değinerek yazıma başlamak istiyorum. Eğer balıklarınızı şebeke sularıyla besliyorsanız, ilk sorun olarak pH seviyesiyle karşılaşıyorsunuz demektir. Şebeke sularının pH değeri genellikle 7-7,5 arasındadır. Ancak Halfmoon beta balıkları için bu pH seviyesi yüksektir. Ayrıca, Halfmoon beta türü, costia bakterisine daha fazla yakalanma eğilimindedir, bu nedenle hastalıklarla mücadele konusunda iyi bilgi sahibi olmalısınız. Şimdi gelin halfmoon beta beslemenin zorlukları hakkında daha fazla ayrıntıya girelim.

Halfmoon beta beslerken dikkat edeceğimiz konular

Ph’a çok takılmadan ısıya geçelim. Isı yani suyun sıcaklığı betalar için çok önemli. Özellikle halfmoon beta gibi uzun kuyruklu betalar costia gibi virüslere çok hızlı kapılabiliyorlar.

Halfmoon beta üretiminden kısaca bahsedelim

Halfmoon beta üretimi, diğer türlere göre biraz daha zorlu bir süreci içerir. Bu zorluk, bol kuyruk ve büyük yüzgeçlere sahip olan erkeğin dişiyi rahatça sarabilmesi konusundaki zorluktan kaynaklanır. Türkiye’deki beta balığı topluluklarına göz attığınızda en azından üç Halfmoon üreticisi görebilirsiniz. Ancak çoğu kişi, bu türün üretiminde hastalık riski ve verimlilik sorunları nedeniyle bu işe girmiyor. Genellikle topluluklarda, Halfmoon Plakat (HMPK) beta balıkları yetiştiren insanları görmek daha yaygındır. Hmpk betalar çok daha dayanıklıdır.

Bence Halfmoon üretimi yapmak isteyen kişi, öncelikle kuyruk erimesi ve kısması gibi sıkça karşılaşılan hastalıklarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmelidir. Aksi takdirde, en iyi balıkları alsanız bile, bir ay sonra hastalık nedeniyle kaybedebilirsiniz. Ayrıca, Halfmoonlar bazen yer değiştirdiğinizde bile kuyruk kısabilirler ve bu tür tatsız sürprizler yapabilirler. 🙂 Beta Balığı Hastalıkları Hakkında Bilgiler >>

Yavrulardan çok az halfmoon beta balıkları çıkar.

Bir Halfmoon beta üretiminden %10’dan az oranında Halfmoon elde edebilirsiniz. Bu %10’luk oranın içinden en fazla 1-2 balıkta tam Halfmoon özelliklerini bulabilirsiniz. Ancak Halfmoon betalarını izlemek büyüleyici bir deneyimdir. Şahsen, onları izlemekten bir türlü doyamıyorum ve daima renkli Halfmoon betalar üretmeye devam etme hayali kuruyorum. Sık sık hastalıklarla ve büyütme zorluklarıyla uğraşsam da, yine de Halfmoon betalardan vazgeçmeyi düşünmüyorum.

Diğer yazılarda da belirtmiştim ancak yine burada da tekrarlayayım. Bir Halfmoon betayı değerlendirirken ilk olarak kuyruğuna odaklanmalısınız. Kuyruk, açıldığında 180 derece yani yarım daire şeklini net bir şekilde sergilemelidir. İkinci önemli özellik ise kuyruğun, alt ve üst yüzgeçlerin balık parladığında neredeyse tamamen yuvarlak bir görünüm sunmasıdır. Yani, bakıldığında neredeyse bir daireye yakın bir şekilde olmalıdır. Bu iki özellikten sonra, kuyruktaki ışınların düzgünlüğüne, ışınların dallanmasına ve kuyruğun kenarlarının düzlüğüne bakabilirsiniz.

Dünyaca ünlü Halfmoon üreticilerinin genel görüşü oldukça mantıklıdır ve bana göre de geçerlidir. Çiftleriniz ne kadar yüksek kalitede olursa olsun, örneğin mükemmel bir Halfmoon erkek ve dişiye sahipsiniz. Bu balıklardan yavrular aldınız ve yavrular büyüme aşamasına geldiler. İşte tam da bu aşamada Halfmoon özellikleri belirginleşmeye başlar. Ancak burada kötü su koşulları, yetersiz eğitim, düşük kaliteli yemleme gibi çevresel etkenler sağlarsanız, hiçbir şekilde gerçek bir Halfmoon elde edemezsiniz. Bu nedenle, Halfmoon üretimi ciddi bir deneyim ve zaman gerektirir.

Balıkların Sularını daima temiz tutmalısınız

Eğer hobi amaçlı ve keyif için bir Beta balığı besliyorsanız, kesinlikle içme suyu kullanmayı tercih edin. Bu, şebeke sularında bulunan zararlı maddelerden balığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. İçme suyu seçerken, düşük pH seviyelerine sahip suları tercih edin ve güvenilir bir markanın suyunu seçmek her zaman iyi bir fikirdir. Yemleme sonrası, en az 2 günde bir su değişimi yapmayı unutmayın.

Halfmoon betalarla ilgili üretim videoları için tıklayın

Okuduğunuz bu sayfada halfmoon beta beslemenin zorlukları sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik. Sonuç olarak; halfmoon betalar beta dünyasında popülerliğini ve hayran kitlesini arttırmaya devam ediyor. Ancak hmpk’lar daha çok çeşitleniyor ve gelişiyor. Halfmoon betalar önümüzdeki 10 yılda üretim olarak azalabilir diye düşünüyorum. Halfmoon betalarla ilgili teknik özellikler için tıklayın

YouTube Beta Balığı Üretim Videolarımı İzleyin >>