Mikro Kurt ve Sirke Kurdu Üretimi

Merhaba arkadaşlar yeni doğan ve artemiayı yiyemeyen ve belki de bu yüzden de ölen beta yavruları için bir üretimde mikro kurt denemeye karar verdim. Artemiaya göre protein değeri daha düşük olan mikro kurtların değerlerini aşağıda paylaşıyorum.

Mikro kurt besin değerleri

Protein: %48
Yağ: %21
Glikojen: %7
Organik asitler: %1
Nükleik asitlerin: %1

Biraz kısa bilgi vermek gerekirse; eşeyli üreme yöntemi ile çoğalan mikro kurtları 1 aydan fazla yaşamıyorlarmış. O yüzden aslında çok üretip öldürmenin anlamı yok hemen balıklara vermek lazım. Mikro kurtlar özellikle yumurtadan çıkan çoğu balık üretiminde kullanılıyor. Özellikle artemia gibi maliyeti kısmen yüksek olan bir canlı yeme alternatif olarak görenler var. Ama gerçekten çok düşük bir maliyetle balıklarınıza ömür boyu canlı yem stoğu yapmış olabilirsiniz mikro kurtlarla.

Tabii büyük bir üretimhaneniz ve 1000’lerce balığınız varsa tek başına yeterli olmaz takviye canlı yemler gerekir mutlaka.

Aşağıdaki linkte Atilla Alpbaz hocanın geçmiş yıllarda konu edindiği harika bir yazı var.
Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yavru balıkların beslenmesi ve kullanılan yemler

Tıklayın http://www.atillaalpbaz.com/?o=3&y=289

Mikro kurt kültürü için şunları yaptım

Ben kültürleri video da anlattığım gibi şu şekilde yaptım. Mikro kurt için 1 dilim ekmek biraz yaş maya ve sütü karıştırdım ve muhallebi kıvamına getirdim. Bu kıvamın üzerine gelen kültürü döktüm ve kapağını streç ile sardım. Bir kaç hava deliği açtım ve bekliyorum.

Sirke kurdu için ise şunları yaptım

Yarım kilo su, yarım kilo elma sirkesi ve 3 dilim elmayı bir şişenin içine koyup karıştırdıktan sonra sirke kurdu kültürünü ekledim.

Benim genel amacım yavruları bu yemlerle büyütmek değil. Artemia yiyemeyen yavrular için ek bir besin sağlamak. Ayrıca bu yemlerdeki besinlerden de tabii ki balıklar yararlanacaktır. Gelişmeleri bu sayfada paylaşacağım.