Mikro Kurt ve Sirke Kurdu Üretimi

Merhaba dostlar, yeni doğmuş beta balığı yavruları için Artemia yemini yiyemeyen ve bu nedenle kaybedenler için mikro kurt ve sirke kurduyla bir üretim denemesine başlamaya karar verdim. Artemiaya göre protein değeri daha düşük olan mikro kurtların özelliklerini aşağıda paylaşıyorum. Şimdi gelin mikro kurt ve sirke kurdu konusunun detaylarına bakalım.

Mikro kurt besin değerleri

  • Protein: %48
  • Yağ: %21
  • Glikojen: %7
  • Organik asitler: %1
  • Nükleik asitlerin: %1

Kısaca bahsetmek gerekirse, mikro kurtlar eşeyli üreme ile çoğalırlar ve yaşamları genellikle bir ayı geçmez. Bu nedenle fazla üretip saklamanın bir anlamı yoktur; hemen balıklara verilmelidirler. Mikro kurtlar, özellikle yeni doğmuş balıkların beslenmesinde kullanılır. Artemia gibi maliyetli canlı yemlere alternatif olarak tercih edilirler. Bu yolla, düşük maliyetle balıklarınıza ömür boyu canlı yem sağlama imkanınız olabilir.

Beta Balığı Sevdiği Yemler Hakkında Detaylar >>

Tabii büyük bir üretimhaneniz ve 1000’lerce balığınız varsa tek başına yeterli olmaz takviye canlı yemler gerekir mutlaka. Linkte Atilla Alpbaz hocanın geçmiş yıllarda konu edindiği harika bir yazı var.
Mutlaka okumanızı tavsiye ederim. http://www.atillaalpbaz.com/?o=3&y=289

Mikro kurt kültürü için neler yaptım

Video da anlattığım gibi, mikro kurt kültürünü şu şekilde hazırladım: Bir dilim ekmek, bir miktar yaş maya ve sütü karıştırarak muhallebi kıvamına getirdim. Hazırladığım bu karışımın üzerine mikro kurt kültürünü döktüm ve kabın kapağını streç film ile sardım. Ayrıca birkaç hava deliği açarak beklemeye başladım. Bu şekilde mikro kurtlarımın kültürünü oluşturdum.

Sirke kurdu için de şunları yaptım

Su, elma sirkesi ve elma dilimlerini bir şişenin içine ekledikten sonra sirke kurdu kültürünü karıştırdım. Bu karışımı kullanarak sirke kurtları yetiştirmeye başladım.

Bu yazıda mikro kurt ve sirke kurdu gibi çok sorulan bu sorunuza cevaplar verdik. Benim genel amacım yavruları bu yemlerle büyütmek değil. Artemia yiyemeyen yavrular için ek bir besin sağlamak. Ayrıca bu yemlerdeki besinlerden de tabii ki balıklar yararlanacaktır. Gelişmeleri bu sayfada paylaşacağım.

Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalım >>