Sayvaryum Lepistes Üretimhanesi

Sayvaryum hepinizin bildiği gibi İstanbul Sefaköy’de bir lepistes üretimhanesi. Haldun ve Emre’nin birlikte kurduğu sayvaryum akvaryum 2017’den beri özel tür lepistesler üreterek hobicilere kazandırıyor ve her geçen bu hobiye birbirinden güzel balıklar katıyorlar.

Sayvaryum akvaryumun kurucuları benim çok eski Bakırköy’deki mahalleden çocukluk arkadaşlarım. Çocukluğumuzdan beri balık, akvaryum ve çeşitli akvaryum malzemesi takaslarını yıllardır yapmaktayız 🙂 Ben oldum olası lepistese ilgi duymuyorum nedendir bilemem ancak ilgi duysam ilk alacağım yer sayvaryum olurdu. Çünkü gerçekten şu anda Türkiey’de bu işte zirvede olan bir kaç üretimhaneden biri.

En son sayvaryum videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz

Yaklaşık 13-15 çeşit özel tür lepistes türleri var ve sürekli üretimdeler. Binlerce yavru ve yüzlerce anaç balık var. Yaklaşık 100 irili ufaklı akvaryum mevcut. Benim bildiğim haftanın 2-3 günü yüksek oranda su değişimleri yapılıyor ve akvaryumlar temizleniyor. Filtre sistemleri ana bir hava motorundan tüm üretimhaneye dağılan bir hava borusu ile tek tek akvaryumlara veriliyor. Pipo filtre nin güzelliği de burada işte sadece tek bir motorla istediğiniz kadar akvaryumu filtre edebiliyorsunuz.

Sayvaryuma ne zaman zaman gidebilirim nasıl ulaşırım

Sayvaryuma haftanın her günü pazar günü 15:00’den sonra olmak şartıyla gidebilirsiniz. Sefaköy Arel kolejine çok yakın bir bölgede olan dükkan için öncesinde Haldun’la görüşmeniz çok daha doğru olur. Haldun’un facebook profili için tıklayınız Buradan kendisine yazıp zaman ve mekan hakkında bilgi alabilirsiniz.

Geçen yıl Haldun’la birlikte çok güzel lepistes üretim ve lepistes hakkında genel bilgiler veren videolar çektik. Bu videoları aşağıya linkliyorum.

Bu videolara bayağı tepkiler gelmişti. Hatta şu aşağıdaki video diğer videolara sitem olarak çekilmiş bir video 🙂 Evet bende bazı videolar fazla araya girmişim kabul ediyorum. Tabii siz bizim nasıl bir samimiyet içerisinde olduğumuzu bilmediğiniz için yapılan espriler de anlaşılmıyor. Ancak burada biz normal de nasılsak bu videoları çekerken de öyle davranmaya çalıştığımız için kasmadık. Ancak yanlış anlaşılmalar oldu ama olsun canımız sağolsun 🙂

Sayvaryumda son durum videosu için tıklayın

Sayvaryumdan lepistes üretim teknikleri için tıklayın