Koi Beta Balığı veya Nemo Betalar Nedir, Nasıl Oluşmuştur ?

Sevgili arkadaşlar bu yazı da koi betaların nasıl oluştuğunu ve kime koi, kime nemo kime candy beta denir bunlara kaynaklarıyla açıklık getirmeye çalışacağım. Koi beta balığı, görsel açıdan çekici ve renkli bir betta alt türüdür. Adını Japon Koi balıklarından aldığı gibi, Koi beta balıkları da parlak renk desenleriyle tanınır. koi beta balığı, genellikle sarı, turuncu, mavi, kırmızı ve siyah renklerde gelir.

Öncelikle aşağıda linkini verdiğim siteden çeviri yaparak bu yazıyı yazıyorum. Güvenilir bir site. https://www.koi-bettas.com/9675-what-is-a-koi-betta.html Aslında koi beta balığı, candy, nemo dediğimiz betaların hepsi marble geni taşıyan betalar. Marble’de türkçesi mermer demek.

Beta Balığı Renkleri ve Renk Genetik Tanımları Burada >> Marble geni hakkında bilgi de bulabilirsiniz

Peki marble beta mermer beta nedir

Marble bir gendir. Genom içinde yer değiştiren bir gendir. Yani marble geni renk pigmentleri içinde pigmentlerin yerini ve rengini değiştirir. Bu yüzden koi betaların renkleri ve desenleri zaman içinde yer değiştiriyor. Aldığımız ve ürettiğimiz marble geni taşıyan tüm balıkların ilelebet aynı renkte ve desende kalacağının garantisi yoktur. Aslında koi betaları daha çok kırmızı ve siyah noktalar içeren betalar için kullanıyorlar. Ama özünde marble.

Özellikle marble’ın bir renk olmadığını anlamalıyız. Marble bir renk değil bulunduğu renk katmanını etkileyen yer ve yer değiştirmesini sağlayan bir gendir. İlk marble betaların siyah beyaz olduğu biliniyor. Ancak sonradan bu gen kırmızı ve mavi renklere de atlamış.

Koi beta balığı, akvaryum dünyasının renkli ve çekici bir parçası olarak tanınır ve balık sahiplerine benzersiz bir görsel deneyim sunar. Koi beta balıkları bakım konusunda dikkat ve özen gerektirir ve uygun su kalitesi, beslenme ve barınma şartlarının da sağlanması önemlidir.

Sonuç olarak aslında ister koi diyelim ister nemo veya candy diyelim hepsi aslında marble özelliği taşıyan balıklar. Koi, nemo, galaxy ve candy gibi terimler bu genin renk versiyonları diyebiliriz diye düşünüyorum. Bu sayfada koi beta balığı hakkında genel bilgi edindiğinizi umuyorum.

Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>