Koi veya Nemo Betalar Nedir, Nasıl Oluşmuştur ?

Sevgili arkadaşlar bu yazı da koi betaların nasıl oluştuğunu ve kime koi, kime nemo kime candy beta denir bunlara kaynaklarıyla açıklık getirmeye çalışacağım. Öncelikle aşağıda linkini verdiğim siteden çeviri yaparak bu yazıyı yazıyorum. Güvenilir bir site.
https://www.koi-bettas.com/9675-what-is-a-koi-betta.html

Aslında koi, candy, nemo dediğimiz betaların hepsi marble geni taşıyan betalar. Marble’de türkçesi mermer demek.

Peki marble beta mermer beta nedir

Marble bir gendir. Genom içinde yer değiştiren bir gendir. Yani marble geni renk pigmentleri içinde pigmentlerin yerini ve rengini değiştiren bir gendir. Bu yüzden koi betaların renkleri ve desenleri zaman içinde yer değiştiriyor.
Aldığımız ve ürettiğimiz marble geni taşıyan tüm balıkların ilelebet aynı renkte ve desende kalacağının garantisi yoktur. Aslında koi betaları daha çok kırmızı ve siyah noktalar içeren betalar için kullanıyorlar. Ama özünde marble.

Özellikle marble’ın bir renk olmadığını anlamalıyız. Marble bir renk değil bulunduğu renk katmanını etkileyen yer ve yer değiştirmesini sağlayan bir gen. İlk marble betaların siyah beyaz olduğu biliniyor. Ancak sonradan bu gen kırmızı ve mavi renklere de atlamış.

Sonuç olarak aslında ister koi diyelim ister nemo veya candy diyelim hepsi aslında marble özelliği taşıyan balıklar. Koi, nemo, galaxy ve candy gibi terimler bu genin renk versiyonları diyebiliriz diye düşünüyorum. Koi betalar hakkında genel bilgi edindiğinizi umuyorum.