Akvaryum Led Armatür Yapımı – Alçıpan Kasadan!!!

Merhaba arkadaşlar, başlıktan da anlayacağınız gibi alçıpan kasa kullanarak akvaryum led armatür yapımı nasıl olurmuş izleyelim bakalım!

Bitkili akvaryum led armatür yapımı için kullandığım malzemeler

Ana kasa olarak bildiğiniz alçıpan kasalardan kullandım. Aşağıdaki fotoğraf fikir verebilir. https://urun.n11.com/yedek-parca/crni-u-paslanmaz-aksesuar-408040-P394813427

Led armatürlerle ilgili sayfamdaki diğer içerikler için tıklayınız.
https://www.keriminpetdunyasi.com/akvaryum-led-aydinlatma-cesitleri/

akvaryum led armatür yapımı

Akvaryum Led armatür Yapımı sırasında kullandığım ledler neler ?

Bu armatürde beyaz olarak 4014 bar led, kırmızı olarak ise 5730 olarak geçen kırmızı bar led kullandım. Ancak bu kırmızıyı genel olarak kendi gözüm için kullandım. Yani bu kadar bariz görünen bir kırmızının bitkiler için çok faydalı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak göze hitap ediyor. Bariz bir zararı olduğunu da söyleyemem. Çünkü sadece beyaz biraz soğuk bir görüntü veriyor.

Video da söylediğim gibi mavi kullanmadım çünkü soğuk beyazın içinde yeteri kadar mavi var. O yüzden gerek duymadım. Kullandığım akvaryumu ayrıca tanıtım videosu çekeceğim için şimdi yayınlamıyorum ama önümüzdeki ay yayınlayacağım.

Bu ledler akvaryum bitkileri için uygun mu ?

Arkadaşlar, daha önceki yazılarım da ve videolarımda belirttiğim gibi aslında bu ledler genel anlamda insanlar için yapılmış aydınlatma ürünleri. Ancak ışığın renkleri belirli dalga boylarının toplamından oluştuğu için biz son olarak birleşmiş dalga boylarından çıkan rengi görebiliyoruz. Yani şöyle örnek verelim; güneşin saçtığı sarı, mavi, mor, turuncu, yeşil gibi renklerin toplamını biz nasıl beyaz olarak görüyorsak aynı mantık aydınlatma ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Kullanılan tüm aydınlatma ürünleri bu yöntemle yapılmaktadır. Ancak bazılarında yeşil ve sarı daha fazladır ki bunlar insanlar için yapılan aydınlatma ürünleridir. Aşağıdaki video’da bu konuya detaylı değinmiştim. Merak edenler bakabilir.

Bitkilerin fotosentezde en az kullandığı renkler sarı ve yeşil olduğu için insanlar için üretilen aydınlatma ürünler işte bu yüzden bitkili akvaryumlar için çok önerilmez. Ancak bu bitkiden bitkiye beklentiden beklentiye değişir. Ve en önemlisi tecrübeye göre değişir. Klasik tasarruflu lambalarla da çok güzel bitki akvaryumları kurabilirsiniz.

Konuyu çok dallandırmadan özet geçmeye çalıştım.Bitkili akvaryumların olmazsa olmazı aydınlatmalarla ilgili önceki yazımı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. https://www.keriminpetdunyasi.com/akvaryum-aydinlatma-hakkinda-aciklayici-bir-video/