Beta Balığı tek mi yaşar ? En Doğru Cevap Burada

Çok sorulan sorulardan birisi olan beta balığı tek mi yaşar sorusuna yorum yapmak istiyorum. Anlaşılamayan nokta şu bana göre. Herkes karma bir akvaryumda beta beslemek istiyor. Ancak bir pirana veya arowana gibi balıkları neden karma akvaryumlarda besleyemiyoruz ? O zaman betayı da karma akvaryumlarda bu yüzden besleyemiyoruz diyebiliriz aslında. Beta akvaryumu konusunda yazdığım beta akvaryumu nasıl olmalı yazımı okuyabilirsiniz.

Beta balığı aslında kendi türleri dışında diğer türlere karşı çok cesur bir balık değil. Hatta korkak ve asosyal bir balık diyebiliriz beta balığı için. Örneğin karma lepistes balığı dolu bir akvaryuma 1 tane beta balığı atın, 1 hafta sonra tüm kuyruklarının yendiğini görürsünüz.

beta balığı tek mi yaşar
beta balığı tek mi yaşar

Beta balığı tek mi yaşar sorusuna yanıtım

Bence tek yaşar. Zaten beta balığı için çok büyük bir akvaryum kurmanıza gerek yok. Beta balığı akvaryumu nasıl olmalı ile ilgili yazım için https://www.youtube.com/channel/UCCOsq5Nz9NMPWTHrLqHe-FQ/videos

Peki beta balığı ile çöpçü, vatoz gibi balıkları besleyebilir miyiz ?

Bu akvaryumun ebatlarına göre değişir. Ortalama 15-20 lt’lik bir akvaryuma sahipseniz 1 adet cüce vatoz beslemenizde bir sakınca yok. Elma salyangozuda olur tabii ki. Ancak sayıyı abartmamak lazım. Akvaryum veya kap daha küçükse bence başka bir balığa veya temizlik ekibine gerek yok. Camların temizliğini hafta da 2 gün kendiniz yapabilirsiniz. Yalnız beta elma salyangozuna sürekli vurma durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Beta akvaryumu sadece betaya ait olsun

En temizi beta akvaryumu betanın olsun gerçekten arkadaşlar. Beta balığı malesef diğer balıklara karşı asosyal bir balık. Bu dişi betalar için bazen geçerli olmayabiliyor ama erkekler için geçerli diyebilirim. Eğer bir beta akvaryumu kuruyorsanız yukarıda linklediğim beta akvaryumu nasıl olmalı yazımı okumanızı tavsiye ederim mutlaka.