Aquascaper Emilhan Yılmaz’ın Akvaryumları

Merhaba arkadaşlar, bu yazı da sizlere ülkemizde bitki akvaryumlarının hakkını veren ve bize yurt dışında gördüğümüz akvaryumları aratmayan bir akvaryum tutkunundan bahsedeceğim.

Emilhan Yılmaz. 1984 doğumlu akvaryum tutkunu bir öğretmen. Kendisine geçtiğimiz günlerde tanıtım amaçlı bir yazı yazmak istediğimi söyleyince oda sağolsun katılım göstererek bir çok fotoğraf ve bilgiyi benimle paylaştı. Kendisine akvaryumlarında kullandığı ekipmanları ve nelere dikkat ettiği konuları sorduğumda bana şunları yazdı.

4 yıl önce küçük bir bitkili tank hevesiyle başladığım bu hobi de irili ufaklı bir çok tank kurdum. Zamanla zor sistemler ve bitki bakımı ile ilgili araştırmalar denemelerin ardı arkası kesilmedi . Hobi de bir çok güzel insanla tanışıp harika dostluklar kurdum. Zaten şuan bünyesinde bulunduğu Aquascaping Turkish Team de bu arkadaşlarla ticaret kaygısı olmadan sadece ulusal düzeyde yarışmalara tank hazırlamak kurduğumuz gurup aracılığıyla da bu hobiyi yaygınlaştırmak bilgi vermek amacıyla kuruldu.

Grup linki https://www.facebook.com/groups/aquascapingturkishteam/
Selçuk Durmaz YouTube kanalı https://www.youtube.com/user/rooyland

Bu hobinin güzel yanı toplumdaki meslek yada statü kaygılarını çekincelerini bir kenara bırakıp hobici olarak farklı insanların birbiriyle kaynaşıp bu uğraşın güzel yanlarını bilgisini paylaşmaları. Akvaryum hobicisinden hobinin ticaretini yapanlara kadar mükemmel insanları tanımış olmak geçen sürede güzel tanklar yapmış olmak çok güzel. En keyiflisi aslında benden çok çok daha deneyimli olan harika tasarımlar yapmış yüzlerce bitkili tasarım üstadı var ülkemizde.

Bana tasarım boyutu ile ilgili destek olan Emin Karaahmetoğlu, Selçuk Durmaz, Bünyamin Kutlu dostlarıma teşekkür ediyorum . Bu yıl ilk kez yarışma deneyimim olan resimlerini yolladığım tankım 75x45x40 ölçülerinde , kullandığım kök kaya gibi materyalleri genel olarak yaşadığım bölgedeki doğadan topladım. Bunun dışında co2 sistemi , uv filtre, Osmos filtre , tank filtresi , Bitkili tankların olmazsa olmazı yerli marka firefly armatürü kullandım.

Gelelim Emilhan’ın kurduğu akvaryumlara ve hobi odasının fotoğraflarına.

bitki akvaryumu dış filtre
bitkili akvaryum
mini parvula zemin biktisi akvaryum
kütüğe moss sardırma akvaryum
cuba zemin bitkisi
aquascaping bitki akvaryumları
akvaryum ekipmanları
bitki akvaryumu
bitki akvaryumu

Hepsi birbirinden güzel akvaryumlar. Yıllardır internette gördüğümüz “ya ne güzel akvaryumlar bunlar” dediğimiz akvaryumlar gördüğünüz gibi artık ülkemizde de çok güzel kuruluyor. Demek ki iyi ekipman, doğru malzeme ve gerekli şartlar sağlandıktan sonra hiç bir şey hayal değil arkadaşlar.

Emilhan’a paylaşımları için teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.