Beta Balığı Erkek Yavruları Neden Ayrılır

Beta balıkları üretiminde erkeklerin teklenmesi önemlidir çünkü teklemeksizin kuyruk uzaması çok uzun sürede gerçekleşir. Veya gerçekleşmez Ben de beta balıklarıyla yeni tanıştığımda, ilk üretim deneyimimde erkekleri teklemeye geç kaldım ve sonuç olarak erkekler oldukça büyüdüler ve kuyruk yapmaya başladılar. Hatta bazıları kavga etmeye bile başlamıştı. Daha sonra bu durumu fark ettim ve erkekleri ayırdım. Ancak sonradan anladım ki, bu kadar büyümelerini beklemem gerek yok. İşte beta balığı erkek yavruları neden ayrılır sorusu hakkında daha fazla bilgi:

Yavruları ayırmada benim tecrübelerim

Beta balığı üretiminde farklı kişiler farklı yöntemler önerse de herkesin kendi deneyimlerine dayalı farklı bir yaklaşımı vardır. Ben de kendi yöntemimi paylaşayım. Ben erkek beta balıklarını 3-3,5 cm civarına geldiklerinde ayırıyorum. Bu boydan sonra, ayrı kaplarda büyümeleri, yavruların daha hızlı büyümesini sağlıyor. Bu özellik beta balıkları için geçerli bir durum.

Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>

Ancak beta erkekleri, ayrıldıkları kaplarda ayırmadığınız kardeşlerine kıyasla hem boyut hem de form açısından büyük farklar elde ediyor. Güzel bir besleme programıyla bu farkı 2-3 katına çıkarabilirsiniz. Tabii ki burada su değişimleri de çok önemli. Haftada en az 2 gün olmak şartıyla su değişimi yapmanın önemi büyük. Konunun başlığına tekrar cevaben; beta balığı erkeklerini teklemenin nedeni hem daha hızlı büyümelerini sağlamak hem de kavgaları sonlandırmak. Bu kavgalar büyük havuzlar veya akvaryumlarda kısmen daha az oluyor ama ufak akvaryumlarda sürekli problemler çıkacaktır.

Peki erkek beta yavrularını ayırmak şart mı ? Evet

Beta balığı erkek yavruları, cinsel olgunluğa geldiklerinde, uzun yüzgeçleri ve canlı renkleri gösterdiklerinde diğer erkek betalarla rekabet etmeye başlar. Bu rekabet, uygun bir üreme partneri olan dişi beta için hak iddia etme amacını taşır. Bu nedenle erkek yavrular genellikle aynı akvaryumda veya tankta bir arada yaşamak istemezler. Rekabeti engellemek için ayrılmanız gerekir. Bu, betaların doğal davranışlarından biridir. Erkek betaların birbirlerine zarar vermemeleri veya stres yaşamamaları için ayrı akvaryumlar veya bölmeler kullanmak gerekir.

Okuduğunuz bu sayfada beta balığı erkek yavruları neden ayrılır sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>