Beta Balığı Erkek Yavruları Neden Teklenir ?

Mecbur çünkü erkekler teklenmezse kuyruk uzatmıyorlar arkadaşlar. Ben betaya yeni başladığımda ilk üretimim de çok geç kalmıştım teklemeye. Erkekler bayağı büyümüş ve kuyruk yapmışlardı. Hatta kavga etmeye de başlıyorlardı. Sonradan ayırdım tabii. Ama o kadar boy almasına gerek yok bunu sonradan keşfettim.

Kime sorarsanız sorun herkes farklı bir şey söyleyecektir. Bende öyle. Siz en iyisi deneyimleyerek bulun. Ama ben yine kendi yöntemimi söyleyeceğim. Ben 3 cm’ye gelen erkekleri ayırıyorum. Bu boydan sonra kaplarda balıklar daha hızlı büyüyor. Bu bence beta balığı için özel bir durum. Yoksa başka tür balığı böyle ufak kaplarda büyütmek çok zor. Ama beta erkekleri kaplara ayrıldıktan itibaren akvaryumda kalan kardeşlerine nazaran hem boy hem de form bakımından fark atıyorlar.

Güzel bir besleme programıyla bu farkı 2-3 katına çıkarabilirsiniz. Tabii ki burada su değişimleri de çok önemli. Haftada en az 2 gün olmak şartıyla su değişimi yapmanın önemi büyük. Konunun başlığına tekrar cevaben; işte beta balığı erkeklerini teklemenin nedeni hem daha hızlı büyümelerini sağlamak hem de kavgaları sonlandırmak. Bu kavgalar büyük havuzlar veya akvaryumlarda kısmen daha az oluyor ama ufak akvaryumlarda sürekli problemler çıkacaktır.