Beta Yavrularını Kuru Yeme Alıştırmak

Bana göre önemli konulardan birisidir beta yavrularını kuru yeme alıştırmak. Nedeni ise canlı yemlerle betanıza bütün her şeyi veremezsiniz. Bu her şeyden kastım vitaminler ve mineraller dışında renk pigment destekleyici maddeler. Sadece canlı yemle beslenen betalarda mutlaka yediği canlı yemlerde renk pigment destekleyici maddeler vardır. Örneğin su piresi, su piresi yediği yosunlardan mavi ve yeşil renk pigmentlerini alıyor ve balık bu pireleri yediği zaman otomatik olarak aslında mavi yeşil pigment destekleyici besinleri almış oluyor. Hadi artık beta yavrularını kuru yeme alıştırmak sorusu hakkında detaylı bilgilere geçelim.

Dolayısıyla biz sadece artemia, dana yüreği ve tubifex gibi yemlerle beslersek bazı şeyleri balıklarımıza geçirmemiş oluruz. İşte burada kuru yemler devreye girer. Pahalı ya da ucuz hangi kuru yem olursa olsun içinde mutlaka bizim direkt veremeyeceğiz besin karışımlarını balığımıza yedirmiş oluruz. Beta balığının yediği kuru yemlerle ilgili bu linkte tıklayarak detaylar öğrenebilirsiniz.

Beta yavrularını kuru yeme ne zaman alışır

Yavrular zaten ilk 3-4 hafta kuru yeme hiç ilgi göstermezler. Bu süreçte artemia, su piresi, monia, grindal kurt vs gibi canlı yemlerle besleyerek büyütüyoruz. 1-2 ay arasında özellikle 2. aydan sonra kuru yemlere daha ilgili oluyorlar. Yani bu süreçlerde keşiflere açık oluyorlar. İşte bu zamanlar yavruları kuru yeme alıştırmanın en güzel zamanları. Yavruları bir kaç öğün aç bırakın. Zaten farkedersiniz dolaşmaların başladığını. Bu dönemde dibe çöken yemler kullansanız daha iyi olur. Çünkü yavrular genel olarak dipte gezindiği için yeme ulaşmaları daha kolay olur.

Kuru yemin salgıladığı kokuları kısa sürede keşfeden yavrular aç oldukları için kuru yemlere yöneleceklerdir. Zaten bir tanesi yedi mi diğerleri de gelmeye başlar ve onlarda yer. İşte bu aşamadan sonra işimiz kolaylaşır. Yavruların hızlı renk almasında kuru yemin önemi büyük. O yüzden ne kadar erken alıştırırsanız o kadar iyi olur. Okuduğunuz bu sayfada beta yavrularını kuru yeme alıştırmak sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik. Kuru yem yedikten sonra yine canlı yem vermeye devam edin ama kuru yemi de ihmal etmeyin.