Beta Balığı Su Değişimi Nasıl Yaparım

Aşağıdaki videoda, beta balığı için en uygun su değişimi yöntemini göstermeye çalıştım. Tekrar vurguladığımızda bu konuda iki temel önemli nokta var. İlk olarak su değişiminde dikkat etmeniz gereken konu “dinlenmiş su” kullanmaktır. Yani kloru uçmuş su. İkincisi ise, su sıcaklıklarının eşit olmasıdır. Su sıcaklıklarının eşit olması, balığın mevcut suyu ile yeni eklenen su arasında anlık bir sıcaklık farkının olmaması anlamına gelir. Hadi beta balığı su değişimi nasıl yaparım sorusu hakkında daha fazla bilgi yazalım

Beta balığı Su değişimi yaparken en çok ısıya dikkat edin

Örneğin, eğer balığınızın suyu 25 dereceyse ve yeni eklenen su 20 dereceyse, bu ani sıcaklık değişimi balığınızı olumsuz etkiler. Betanız adeta bir şok yaşar. Bu yüzden yeni eklenen suyun, balığınızın mevcut suyuyla aynı sıcaklıkta veya en fazla 1 ila 2 derece farklı olması gereklidir.

Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalım >>

Peki bu su değişimini en basit şekilde nasıl yaparım

Bu işlem oldukça basit bir şekilde uygulanır. Önce balığın yaşadığı akvaryumundaki değiştireceğiniz su miktarı kadar suyu 1-2 gün dinlendirin. Örnek olarak, 1.5 litrelik bir su şişesi kullanabilirsiniz. Eğer akvaryumunuzun hacmi 3 litre ise, mevcut suyun yarısını çekerek yeni 1.5 litre temiz suyu eklemeniz yeterlidir. Bu işlem sırasında akvaryumun dibini iyice temizleyerek, dibe çökmüş yem artıklarını ve tortuları da çekin. Bu su değişimini haftada en az 1 kez yapmanız gerekir. Haftada 2 kez yaparsanız çok daha iyi olur. Bu sayede akvaryumunuzdaki su kalitesini yüksek tutarak betanızın sağlığını koruyabilirsiniz. Bu yazıda beta balığı su değişimi nasıl yaparım aramasına cevaplar verdik.

Beta Balığı Su Değişimi Nasıl Yapılır >> videosunu da izleyebilirsiniz.