Beta Akvaryumu Kurmadan Bu Yazıyı OKUYUN!

Herkesin başlarda basit olarak gördüğü ancak içine dalınca hiçte o kadar basit olmayan bir akvaryum balığıdır beta balığı. Nedeni ise genel kitle tarafından fanusta beslenir, kadehte beslenir, bardakta beslenir algısı yer edinmiştir malesef. Açıkçası bundan 3 yıl önce ben beta balığı hakkında bu kadar bilgi sahibi değildim. Ancak yine de hiç bir zaman bir fanusta veya bir bardakta beslemedim. Hep mika kap tarzı kaplarda besledim. Ancak bende ısıdan bu kadar çok etkilendiğiyle ilgili fikir sahibi değildim. Zamanla öğrendim.

Beta akvaryumu kurmadan bu yazıyı okuyun dememin sebepleri neler ?

Öncelikle ısıtıcıya gerek yok diye kesinlikle düşünmeyin. Bu linkte bu konuya detaylı değinmiştim. Veya ortam ısısı 25 derece ve üzeri bir ortamsa ve akşam farklı sabah farklı ısı değerleri yoksa evet ısıtıcı olmadan da olur. Yani bir evde besliyorsanız ve ortam sıcaklığı aşağı yukarı aynıysa o zaman alıştırabilirsiniz.

Karma balıklarla dolu bir akvaryumda beta balığını hayal etmeyin. Beta balığı aslında diğer balıklara karşı çok pasif bir balık. Asosyal bir balık haline dönüşüyor karma akvaryumlarda. Bir köşeye çekilir ve orada yavaş yavaş ölür. Tabii yaşayanlarda var. İstisnalar.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta beta akvaryumunun çok büyük olmaması. Yukarıda verdiğim linkte beta akvaryumu nasıl olmalı konusuna detaylı değindim. Lütfen okuyunuz. En fazla 10-15 litrelik bir akvaryum tercih etmenizi öneririm.

Su değişimlerindeki ısı dalgalanmalarına çok dikkat edin

Eğer filtre kullanmıyorsanız mecburen temizliği su değişimi yaparak halledeceksiniz. Bunu mutlaka ısıların eşit olduğunu bilerek yapın. Yani akvaryumun suyu ile değiştireceğiniz suyun sıcaklıkları aynı olsun mutlaka.

Arkadaşlar kısaca burada beta balığı akvaryumu kurmanın ve beta balığı beslemenin aslında göründüğü basit bir iş olmadığını anlatmaya çalıştım. Web sitemde beta balığı hakkında çoğu bilgiyi bulabilirsiniz.